Grip nasıl bir hastalıktır, hangi yollarla bulaşır?

Grip, viral bir hastalıktır ve virüslerle bulaşır. En sık bulaşma yolu da tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temastır. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemi olarak ellerin sık sık yıkanması, öne çıkan bir yöntemdir.
Ayrıca grip olan insanların kalabalık ortamlar da bulunmaları da diğer insanların enfeksiyon kapmalarına neden olur.

Kimler risk altındadır?

Öncelikle kalabalık ortamlarda bulunanlar yüksek risk altındadır. Özellikle yuvaya giden çocuklar, ilkokul öğrenciler, ileri yaştaki insanlar, kalp ve tansiyon hastaları gibi vücut direncinin düşük olduğu insanlar ile hastanelerde çalışan sağlık personeli; hem kalabalık ortamlarda bulunuyor olmaları hem de vücut dirençlerinin kolay düşmesi açısından risk altındadırlar.

Grip nasıl tedavi edilir? Kullanılan ilaçların özelllikleri nelerdir?

Grip enfeksiyonunun başlangıç döneminde antibiyotik kesinlikle kulanılmamalıdır. Çünkü, grip virüslerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Oysa antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi yoktur.

Grip tedavisinde öncelikle istirahat çok önemlidir. Bol C vitamini ve su tüketmenin yanında piyasada anti-gribal olarak satılan ilaçlardan da yararlanılabilir. Bu ilaçlar poşet halinde sıcak suda eritilerek içilen ilaçlardır. İçinde hastanın ateşini düşürücü, kırgınlığı giderici, burun tıkanıklığını açıcı parasetamol gibi birtakım etken maddeler bulunuyor. En çok kullanılanlardan Tylol Hot gibi anti-gribal ilaçların erken dönemde kullanımı hem gribin daha komplikasyonsuz ortadan kalkmasını hem de daha kısa sürmesini sağlıyor. Bu nedenle hekimler olarak biz, bu tarz anti-griballari hastalarımıza tavsiye ediyoruz. Ancak komplike olmuş bir gribal enfensiyon varsa mutlaka bir hekime danışmakta fayda vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 491
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 17:37
Paylasım ıcın saol eline saaglık
okanoo28 Tarih: 20.05.2007 22:48
az çok biliyoruz...

teşekkürler
Yasashii Kioku Tarih: 19.05.2007 08:36
tesekkürler !!! =)
ozlems_o Tarih: 12.05.2007 16:54
teşekkürler hakan
SU-PERISI Tarih: 12.05.2007 16:28
teşekkürler hakan2230 gripte istirahat ve c vitamini almak gerekir