Kayseri'de özel bir lisenin öğrencileri elma ve üzüm sirkesinin ağız ve diş sağlığını koruduğunu kanıtladı.

Lise öğrencileri Pınar Muhtaroğlu, Sümeyye İltekin, Kübra Karabulut ve Şengül Akdoğan, TÜBİTAK'ın düzenlediği liselerarası proje yarışması için yaptıkları çalışmada, diş macunu ve diş suyundaki kimyasal maddelerin zararlarına karşı alternatif çözüm yollarını araştırdılar.

Araştırma grubu öğrencilerinden 10. sınıf öğrencisi Pınar Muhtaroğlu, elma ve üzüm sirkesinin ağız ve diş temizliğinde faydalı olduğunun bilindiğini, ancak
kötü kokusu nedeniyle kullanılamadığını hatırlattı.

Sirkenin ağız ve diş sağlığının korunmasında kullanılmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Muhtaroğlu, şu bilgileri verdi:

''Elma ve üzüm sirkesi, ağız ve diş sağlığı için son derece önemli doğal çözümlerdir. Ağız ve dış sağlığını korumak için kullandığımız diş macunu, temizleme suları veya parlatıcılar birçok kimyasal madde içeriyor. Bu kimyasal maddelere maruz kalmadan doğal yollarla ağız ve diş sağlığını korumanın yollarını araştırdık. Bu nedenle elma ve üzüm sirkesi üzerinde yoğunlaştık. Belirli dozajlarda yaptığımız deneyler sonucunda öncelikle sirkeyi sulandırdık. Daha sonra kötü kokusunu önlemek için çilek, vişne, portakal gibi doğal meyve aromaları kattık. Böylece hoş kokulu bir madde ortaya çıkmış oldu.''Elde ettikleri karışımı okuldaki arkadaşlarının katılımıyla test ettiklerini bildiren Muhtaroğlu, elma ve üzüm sirkesini belirli süre kullanan tüm öğrencilerin olumlu görüş bildirdiğini kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 867
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 17:54
Paylasım ıcın saol eline saaglık
SU-PERISI Tarih: 13.05.2007 22:45
sirkenin faydasını biliyordum ama diş macunununa alternatif olarak kullanıldıgını bilmiyordum. teşekkürler özlem
NaZ Tarih: 13.05.2007 22:07
Karbonatin disleri beyazlatigini biliyordum, ama sirkeyi bilmiyordum

bilgiler icin tesekkürler özlem
Hamaz Tarih: 13.05.2007 18:58
elmanın ayrıca cilde ve mideyede iyi geldigini biliyorum..
adile84 Tarih: 13.05.2007 18:25
bilgiler için teşekkürler canım