İnsanların sahip oldukları cilt cinslerini 5 grupta toplayabiliriz. Yağlı, Karışık, Hassas, Kuru ve Güneşten zarar görmüş. Cilt tipinizi ne kadar çok ya da ne kadar azyağ ürettiğine göz atmanız gerekir. Cildinizin ürettiği yağ miktarı doğuştan gelen genetik özelliklere bağlı olduğu kadar, yediklerinize, içtiklerinize, yaşadığınız stres seviyesine, bulunduğunuz hava koşullarına da bağlıdır.


Cildinizin cinsini bulmak için şöyle bir cilt testi uygulayabilirsiniz:

Yüzünüzü yıkayın. Hafif hafif darbelerle kurulayın. Birkaç parça pelür kağıdı ya da ince, katlarına ayrılmış selpak alın ve yüzünüzün birkaç farklı noktasına dokunun. Eğer selpak bir noktada yüzünüze yapışır, yağları topladığı için yarı şeffaf hale dönüşürse, cildiniz yağlıdır. Eğer yapışmıyorsa, o noktada cildiniz kurudur. Eğer T-Zone denilen alın, burun, çene bölgesinde yapışıyor, başka noktada yapışmıyorsa cildiniz karmaşık ya da normal cilt özelliğindedir.


Kadınların % 70 inin karmaşık cilt tipine sahip olduğunu not edelim ve 5 farklı cilt cinsine ait özellikleri verelim:


Yağlı Cilt Yağlı ciltler genişlemiş gözeneklerinden kolayca tanınabilir. Siyah noktalar ve lekelerle doludur. Biraz gerginlik hissi verebilir.


Karmaşık / Normal : Gözenekleri orta düzeydedir. Düzgün bir görünümü vardır. Rengi sağlıklı, dolaşımın iyi olduğu görülebiliyor. T-zone bölgesi yağlıyken, diğer bölgeler kuru olabilir.


Hassas Ciltler : Hassas ciltler incedirler. Gözenekleri son derece iyi görünümlüdür. Çabuk kızarır. Kırılmış kılcal damarlar görülebilir. Sık sık alerjik olaylar yaşayabilir ve küçük isiliklerle kaplanabilir.


Kuru Ciltler : Kuru ciltliler gerginlik hissederler. Özellikle de temizlik sonrası bu his yükselir. Kırışıklık, pul pul olma ve kırmızı parçalar bu cilt cinsinde görülen sorunlardır. Ölü cilt hücrelerinin birikmesi nedeniyle, bu tür cildi olan kadınların silik gözükmesi normaldir. Kül türü bir görüntü yaşanabilir.


Yaşlanmış Ya da Güneşten zarar Görmüş : Bu cilt tipinde gözle görünen kırışıklıklar, soluk bir ton gözükür. Özellikle çene ve üste doğru alanda kırışıklık görülür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 473
favori
like
share
Sindy Tarih: 13.05.2007 11:52
Paylasimin icin sagol Songul