ABD'nin attığı atom bombasının hedefi olan Japonya'nın Nagasaki kentine girmeyi başaran ilk Batılı gazetecinin haber ve fotoğrafları ancak ölümünden sonra yayınlanabildi.


George Weller adlı gazetecinin 1945'te ABD'li yetkililerce yayınlanması engellenen haberleri bir Japon gazetesinde 60 yıl sonra yayınlanmaya başlandı.

O dönemde Amerikan "Chicago Daily News" gazetesi için çalışan Weller'ın haberlerinin, Amerikan kamuoyunun nükleer silah üretimine karşı çıkması endişesiyle ABD'li yetkililerce sansürlendiği ortaya çıktı.

1945'in Eylül ayında, yani atom bombasının atılmasından bir ay sonra Nagasaki'ye bir ABD askeri kılığında giren George Weller'ın yayınlanmamış haberlerinin kopyaları ölümünden sonra evinde bulundu. Weller'ın oğlu tarafından Roma'daki evinde bulunan haberlerde Pulitzer ödüllü gazetecinin Nagasaki izlenimleri çarpıcı ifadelerle anlatılıyor.

"RADYASYON YAĞMURU SÜRDÜ"
Weller atom bombasının atılmasından bir ay sonra gittiği Nagasaki kentini "savaşın tükettiği bölge" olarak tanımlıyor. Kente büyük bir gizlilik içinde girmeyi başaran Weller'ın haberleri, Nagasaki'de radyasyon yağmurlarının bombanın atılmasından uzun süre sonra da devam ettiğini doğrular nitelikte.

Weller izlenimlerinde, kentteki hastanelerin nedeni anlaşılamayan bir hastalık nedeniyle tek bir kelime konuşamayacak durumda olan hastalarla dolu olduğu anlatılıyor. Nagasaki'yle ilgili haberleri ve fotoğrafları Japonya'daki "Mainichi gazetesi" tarafından 60 yıl sonra yayınlanmaya başlayan George Weller 2002 yılında 90 yaşındayken yaşama veda etmişti.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 365
favori
like
share