Sayın Denktaş’ın KKTC Cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs sorunu konusunda Batılı muhataplarla müzakereler yürüttüğü bir dönemde, görüşmelere katılan Avrupalı bir diplomat laf arasında Atatürk’le ilgili ileri geri laflar etmeye başlar. Atatürk’ün bir diktatör olduğunu iddia eder. Denktaş “bunu da nereden çıkarıyorsun” deyince, Avrupalı diplomat kendisine, “Ben bugüne kadar Atatürk’ün bir çok resmini gördüm, ama gülen bir tek resmine denk gelmedim. Diktatörlerin bir özelliği de, tebessüm dahi etmemeleridir” der.

Bu sözler üzerine Denktaş cevabı yapıştırır ve şunları söyler: “Atatürk’ün tüm hayatı, sizin gibi Avrupalı emperyalist devletlerin Türk Milleti’nin başına örmek istedikleri belalara ve sömürgeci anlayışlarına karşı harp alanlarında mücade etmekle geçti. Türk Milleti’ni bir kez bile olsun rahat bırakmadınız ki, Atatürk’ün gülecek hali olsun. Eğer gülecek zaman bulamamışsa, bunun sorumlusu da sizsiniz” der.

Denktaş yıllar evvel yaşadığı bu olaydan yola çıkarak şunları ilave etti. Avrupalıların günümüzde bile hala Atatürk resimlerinden rahatsız olmalarının bir nedeni de, Atatürk resimlerinin onlarda, Türk Kurtuluş Savaşı’nda Türk Milleti’nin gösterdiği kahramanlığı ve onlara tattırdığı yenilgiyi hatırlatmasıdır. Aslında hazmedemedikleri budur” dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 585
favori
like
share