Güneydoğu Asyada Bir Ada Olan Borneoda Daha Önce Keşfedilmemiş Yeni Bir Leopar Türü Bulundu.

CENOVA - [COLOR=burlywood]Cenova merkezli Doğal Hayatı Koruma Derneği WWF, daha önceleri anakaradaki diğer benzer türlerle akrabalığı bulunduğu sanılan türün tamamen bağımsız, yeni bir tür olduğunu açıkladı.
Yeni bulunan benekli leoparın DNA testinde, anakarada ve adada yaşayan iki ayrı tür leoparın yaklaşık 1.4 milyon yıl önce ayrıldıkları da tespit edildi.
Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsünden testi gerçekleştiren doktor Stephen OBrien,genetik testlerin benekli leoparın tamamen yeni bir tür olduğunu kesinlikle kanıtladığını söyledi.
Benekli leopar Borneonun en büyük yırtıcı hayvanı. Dişleri benzerlerinden daha uzun, ve büyüdüğünde küçük bir panter boyutlarına ulaşabiliyor.
Borneonun yağmur ormanlarındaki benekli leoparların sayısının 5 bin ila 11 bin arasında değiştiği tahmin ediliyor. WWFnin açıklamasına göre ağaç kesimleri yüzünden tehdit altında olan Borneo ormanlarında bilmediğimiz bir çok yeni türün olduğu da düşünülüyor.
WWF adada geçen Aralık ayında 30u balık, 3ü kurbağa ve gerisi de bitki olmak üzere 52 yeni türün daha keşfedildiğini duyurmuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 551
favori
like
share