Badem, kalp krizine ve kansere karşı da koruyucu...

Prof. Dr. Yorulmaz, bademde yeterli miktarda karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunduğunu bildirdi.

Sinirleri güçlendiren, emziren annelerin sütünü artıran ve bebeklerin gelişimine yardımcı olan bademin, böbrek, idrar yolları ve cinsel organlardaki iltihapları iyileştirdiğini belirten Yorulmaz, "Badem, kolesterolü düşürür, kan şeker seviyesini ayarlar, cinsel güçsüzlüğe karşı etkilidir, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir, ağrıları hafifletir" dedi.

Bademin, hastalıkların iyileşmesini de hızlandırdığını vurgulayan Yorulmaz, şunları kaydetti:
"Badem, kalp krizine ve kansere karşı koruyucudur. Antioksidan E vitaminini yönünden oldukça zengin olan badem bu özelliği ile yaşlılık etkilerinden ve pek çok hastalıktan koruyucudur. Özellikle de çocuklar için sağlık deposudur. Acı badem ağız yoluyla alındığında göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici etkisi olmakla birlikte yüksek dozda alındığında zehirlenme etkisi yaratacağı için çok dikkatli olunmalıdır. Besleyici pek çok maddeyi içinde bulundurması nedeniyle badem özellikle kuru ciltlerin en büyük dostudur. Badem yağı, cilt bakımı, vücut bakımı, tırnak ve saç bakımında da kullanılır."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 430
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 21.05.2007 17:46
ben severim bademi teşekkkürler su perisi
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 17:44
Paylasım ıcın saol eline saaglık
okanoo28 Tarih: 16.05.2007 23:42
BADEM bana hep itici gelmiştir..

ama bu kadar yararlı oldugunu bilmiyordum...

teşekkürler SU PERİSİ