MS-Dos Komutları
Command.Com
MS-Dos işletim sistemi 1981'de ortaya çıktı. Bu bilgisayar için bir devrimdi belkide. Sonra buna bağlı olarak çalışan Windows ile teknolojide daha büyük gelişmeler yaşandı. Ve şimdi* gittikçe karışık bir hal alan teknoloji de yenilikler bu işletim sisteminden doğup sizlere ulaşıyor.


İç Komutlar ve Dış Komutlar
Command.com MS-Dos İşletim sisteminin köküdür diyebiliriz. Bu olduktan sonra DEL* REN* COPY gibi iç komutları kullanabilirsiniz. Fakat Windows'ta olduğu gibi MS-DOS'a yardımcı programlarda vardır. Bunlar Dış Komutlar olarak adlandırılır ve DELTREE* CHOICE* MOVE* EDIT gibi komutlardır (Bunlar COM ya da EXE uzantılı olabilirler).


Başlangıç Disketi Dosyaları
Ega2.cpi Readme.txt Autoexec.bat Checksr.bat Fixit.bat Setramd.bat Command.com Keyb.com Mode.com Aspi2dos.sys Aspi4dos.sys Aspi8dos.sys Aspi8u2.sys Aspicd.sys Btcdrom.sys Btdosm.sys Config.sys Country.sys Display.sys Flashpt.sys Himem.sys Io.sys Keybrd2.sys Oakcdrom.sys Ramdrive.sys Ebdundo.exe Extract.exe Fdisk.exe Findramd.exe Hibinv.exe Ebd.cab
Dikkat: Bu dosyalar Windows Millenium'a göre düzenlenmiştir. Command.com en gerekli olandır. Başlangıç disketinde Format.com'da olmalıdır (Windows'un bazı sürümlerinde var). Yoksa ihtiyacınız olabileceğini düşünerek siz yükleyin. Bu dosyalar (Winnt hariç) C:\Windows\Command\ dizininde bulunur.


Dos Komutları (1)
Bu bölüm yeni öğrenmeye başlayacaklar için..


CD
Cd dizin seçmek için kullanılır.
Örneğin C:\> dizinindeyiz. Cd Windows yazarsak geçerli dizin C:\Windows\> olacaktır. Bu dizindeyken Cd.. yazarsak bir önceki dizine döneriz.


Copy DosyaAdi1 DosyaAdi2
Dosya kopyalamak için kullanılır.
Örneğin Copy dosya1.txt C:\windows yazarsak dosya1.txt'yi windows dizinine kopyalar.


Ren DosyaAdi YeniDosyaAdi
Dosyaları yeniden adlandırmak için kullanılır.
Örneğin Ren dosya1.txt yeniadli.txt yazarsak dosya1.txt'nin adı artık yeniadli.txt'dir.


Dir /P
Dizini görüntülemek için kullanılır. Normal kullanımı DIR'dir ve P değişkeni bilgileri ara vererek göstermesi için kullanılır.


EXIT
MS-Dos'dan çıkmak için.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 696
favori
like
share