Tanzimat Dönemi

[COLOR=burlywood]Tanzimat, Osmanlı İmparatorluğu'nda 1839 yılında Tanzimat Fermanı'nın okunmasıyla batılılaşma ve yenileşme döneminin adıdır.Tanzimat'ın başlangıcı III. Selim tarafından başlatılan ve I. Abdülmecit'in babası II. Mahmut tarafından devam ettirilen Nizam-ı Cedit hareketi olarak da kabul edilir.
Esasen Tanzimat, Balkanlarda Sırp ve Yunan ayaklanmalarıyla başlayan milliyetçi akımlara ve Mısır valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın hareketlerine karşı devlet otoritesini sağlamak, bununla birlikte de Batı karşısında geride kaldığı farkedilen imparatorluğa mali, sosyal ve hukuki düzenlemeler getirmekti.
Londra elçisi ve Hariciye Nazırı Mustafa Reşid Paşa'nın İstanbul'a gelip 17 yaşındaki padişah Abdülmecit ile uzun süre görüşerek onu ikna etmesi sonucu Tanzimat fermanı okunur ve yenilik süreci başlar.

Tanzimat Fermanı

[COLOR=burlywood]Mustafa Reşit Paşa 3 Kasım 1839 günü Saray'ın müştemilatı içerisinde yer alan Gülhane bahçesindeki meydana üst düzey memur ve subayları, gayrimüslim cemaatlerin liderlerini, yabancı elçileri topladı ve fermanı bizzat kendisi okudu.Oldukça uzun bir metine yazılı olan Tanzimat Fermanı'nda devletin bir gerileme döneminde olduğu vurgulanıyor, ama yapılacak yeniliklerle ve çıkarılacak yeni yasalarla bu durumdan kurtulabilineceğini açıklıyordu.Devletin önceki yıllarda yasalardan ve dinden sapmadığında nasıl güçlendiği ve yüceldiği, 150 senedir ise bunlara uyulamamasından gerilemenin başladığı anlatılıyordu.Sonraki bölümlerde ise yeni yasaların gerekliliği, yeni çıkarılacak yasalar ve bunların uygulanış biçimleri yazılıyordu.

Uygulamalar ve gelişmeler

[COLOR=burlywood]Tanzimat düzenlemelerinden, fermanın ilanından bir sene önce devletin resmi gazetesi Takvim-i Vekayi'de bahsedilmiştir, düzenlemeler için ise Gelibolu ve Edirne gibi yerler pilot bölge olarak seçilmiştir.Ferman ilan edildikten sonra ise ayrıntılı bir şekilde yine Takvim-i Vekayi'de yer almış, daha sonra her şehrin meydanında okunması, sancak ve kazalarda halka anlatılması emredilmiştir.Babıali, yeni bir sürecin başladığını ve bu konuda ciddi olduğunu göstermek için her yerde donanma alayları tertip etmiş, sürecin bir şölen havasında başlamasını istemiştir.
Yeni yasa ve düzenlemelerin eskileriyle çatışmamasına özellikle dikkat edilmiştir, yeni kurumlar açılırken eski kurumlar kapatılmamış, kurumlar bir süre birlikte işletilmiştir.Yeni yasalar ise önce merkezi otoritenin güçlü olduğu bölgelerde denenmiştir.
Tanzimat imparatorlukta belli alanlarda bir çok gelişmeye yol açmıştır

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 925
favori
like
share
Lacandona Tarih: 11.09.2008 21:58
Bu yönetmenden korkulur....
neno Tarih: 11.09.2008 21:50
teşekkürler ellerinize sağlık
suhasuha Tarih: 11.09.2008 17:17
sagolun
By_ergen Tarih: 18.12.2007 19:21
cok tesekkurler arkadasım
demir32000 Tarih: 16.12.2007 14:49
emek paylaştıkça cogalır. teşekkurler
matrakSsS Tarih: 02.06.2007 11:24
emeğine sağlık
eskitoprak Tarih: 22.05.2007 16:26
sagol
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 19:19
Paylaşım İçin Saol Eline Sağlık..