DSÖ'den Ucuz Kuş Gribi Aşısı

[COLOR=burlywood]Örgüt, yoksul ülkelere makul fiyattan aşı sağlayacak. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yoksul ülkelere makul fiyattan kuş gribi aşısı sağlayacak. Kuş gribinin en çok can kaybına yolaçtığı ülkelerden Endonezya, H5N1 virüs örneklerini yeniden örgüt laboratuvarlarına gönderme kararı aldı. Endonezya, ilaç firmalarına çıkar sağlamak için kullanıldığı gerekçesiyle, örnekleri 5 aydır göndermiyordu.
Endonezya başta olmak üzere 17 ülkenin Dünya sağlık örgütünden makul fiyattan kuş gribi aşısı verilmesi talebi yanıt buldu. Bu ülkeler, aşıların Dünya sağlık örgütüne kendilerinin verdiği virüs örneklerine göre geliştirildiğini gerekçe gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan, yoksul ülkelere makul fiyattan kuş gribi aşısı sağlanacağı taahhüdünde bulundu.

Örgüt başkanı Chan, Endonezya başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelere virüs numunelerinin gönderilmemesinin, salgını önleme çalışmalarına sekte vuracağı uyarısı da yaptı.

Endonezya ise ülkesinden gönderilen kuş gribi virüslerinin, yoksul ülkelerin alamayacağı kadar pahalı kuş gribi aşısı üretilmesinde kullanılacağı gerekçesiyle aylar önce durdurduğu virüs örneği gönderilmesine yeniden başlanacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütünün son verilerine göre 2003 yılında ortaya çıktığından bu yana ölümcül H5N1 kuş gribi virüsü, çoğunluğu güney doğu Asya'da olmak üzere 185 kişinin ölümüne yol açtı.

Virüs nedeniyle 76 kişinin öldüğü Endonezya, kuş gribinden en çok mağdur olan ülkelerin başında geliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 457
favori
like
share