Şarkı yazarı ve bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından 1997 yılında Filinta adıyla temelleri atılan Yüksek Sadakat grubu 2004 yılında son halini alarak, kendi adını taşıyan ilk albümlerini Ocak 2006'da DMC etiketiyle piyasaya çıkardı.

Vokalde Cemil Demirbakan, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut, gitarda Serkan Özgen, bas gitarda Kutlu Özmakinacı'dan oluşan grubun Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer adlı şarkısı, kısa sürede bütün ulusal radyolarda 1 numaraya yükseldi ve Nielsen Music ölçümlerine göre Türkiye radyolarında en çok çalınan parça oldu.

Grup müziğinde rock'ın farklı dönem ve alt türlerine ait unsurları Türk coğrafyasına mal olmuş müzikal motiflerle birleştirirken, bunu yaparken rock'ın enerjisini kaybetmemeye de özen gösteriyor.

Albümden çıkan ve 19. yüzyıl İngiliz romancısı Thomas Hardy'nin ,Çılgın Kalabalıktan Uzakta (Far From The Madding Crowd) adlı romanına gönderme yapan ilk single Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer'de grup, dayanılması gittikçe daha güç bir hal alan şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen modern insanın ruh halini yansıtıyor. Albümün açılış şarkısı İhtimaller Denizi'nde ise, tutkulu aşkı kendi kıyametine dönüşmüş bir erkeğin yok oluşa giden yolda seve seve yürümesi hikaye ediliyor. Cemil Demirbakan'ın şarkının intro'sunda attığı olağanüstü gazel ile dikkat çeken Pervane, yine tutkulu bir aşkın günlük hayattaki yansımalarına halk edebiyatının en klasik imgelerinden pervane üzerinden ışık tutuyor.Albümün en güçlü şarkılarından Kafile, özellikle enerji patlaması yaşanan nakaratıyla (Ben hem kalp hem bedenim / Nefestir ruhum benim / Aşk şarabı içerim / Tez gelse de ecelim) şimdiden Türk rock tarihinin klasikleri arasına girmeye aday. Döneceksin Diye Söz Ver Yüksek Sadakat'in sert parçalarda olduğu kadar baladlarda da iddialı olduğunu gösteren bir şarkı. Denizaltı tıpkı kendisinden sonra gelen Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer gibi kaçış ve gitmek teması üzerine kurulu bir progressif rock çalışması.

Grup elemanlarının albümdeki kişisel favorisi olan Aklımın İplerini Saldım, Uğur Onatkut'un yaylı düzenlemeleri ve Serkan Özgen'in gitar sololarıyla dikkat çeken bir aşk şarkısı. Albümün sondan bir önceki şarkısı Yine de güçlü nakarata sahip hızlı bir pop rock parça. Kapanış parçası İkarus ise sert gitar riffleri ve agnostizme vurgu yapan sözleriyle dikkat çeken bir hard rock şarkısı.

Yüksek Sadakatin Nisan 2005te Doruk Müzik stüdyosunda grubun klavyecisi Uğur Onatkut tarafından kaydedilen albümünün miksaj ve masteringini Cem Büyükuzun yaptı. Albümdeki parçaların hepsinin söz ve müziği Kutlu Özmakinacıya düzenlemeleri ise gruba ait

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 849
favori
like
share
Sylar Tarih: 04.12.2007 08:50
İhtimaller denizi
bu aralar severek dinliyorum bu şarkıyı
eyLem_güzeLi Tarih: 15.08.2007 22:05
[COLOR="YellowGreen"]bütün parcaları süper!!! aklımın iplerini saldım daha bi güzel bana görede ((; paylaşımın için sağol...
FreddyKrueger Tarih: 22.05.2007 16:47
[COLOR=#c0ccf4]Bütün ParçaLarı GüzeL Ama DöneCekSin Die Söz Ver Ayrı Bir GüzeL