Fethiye'de 3 bin yıl önce tsunami

[COLOR=burlywood]Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden bir ekibin yaptığı deniz dibi ölçümü ve sismik araştırmada, milattan önce 1631 yılında Fethiye'nin Çalış bölgesi açıklarında 'tsunami' meydana geldiği ortaya çıktı.
ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ve ekibinin çalışmaları Fethiye ve Rodos adası çevresinde sürüyor.
Doç. Dr. Yalçıner, bölgede 3 bin 638 yıl önce 'tsunami' meydana geldiğini tespit ettiklerini belirtti:
'Yaklaşık 6 ay önce çalışmasına başlanılan ve 2 yıl sürecek olan çalışmayla Fethiye ve çevresinin 'tsunami haritası' çıkarılacak. AB destekli projede, İspanya, İtalya ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Akdeniz'e kıyısı olan ülkeleri kapsayan çalışma ile bu ülkelerin 'tsunami haritası' çıkarılacak ve yerel yönetimlere verilerek hazırlık yapmaları sağlanacak.'
Doç. Dr. Yalçıner, pilot bölge olarak seçilen Fethiye ve Rodos'ta yapılacak çalışmaların tüm denize kıyısı olan ülkelerde uygulanmasının planlandığını söyledi.
Yaklaşık iki haftadır Fethiye çevresinde deniz dibi ölçümleri yaptıklarını belirten Doç. Dr. Yalçıner, 'Yapılan çalışmalar neticesinde edinilen bilgiler ve ulaşılan bulgular Haziran ayında yapılacak çalıştayla kamuoyuna açıklanacak' dedi.
Doç. Dr. Yalçıner, projeye Türkiye'den ODTÜ, Kandilli Rasathanesi ve İstanbul Üniversitesi'nin destek verdiğini anlattı:
'Önümüzdeki iki yıl içinde denizdeki fay hattı belirlenerek olası bir 'tsunami' tehlikesine karşı gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.
Haziran ayında yapılacak çalıştaya dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda bilim adamı katılacak. Proje 30 ortaklı bir proje. Yapılan bu çalışmalar hazırlık amaçlı olarak yapılan bir çalışmadır.'
Fethiye ve çevresinde yapılan ölçümlere Fethiye Sivil Savunma Müdürü Ayşe Ülger Mehlepci, Fethiye Belediyesi Deprem Etüt Merkezi görevlisi jeoloji mühendisi Sadi Çiğdem de katıldı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 949
favori
like
share
MeMoLi Tarih: 08.09.2007 03:48
:89: fethiyedemii emegine saglık
turkbey Tarih: 05.09.2007 23:14
paylasim icin ellerine saglik
askey Tarih: 29.07.2007 12:53
tesekkurler kardes paylasim icin ellerine saglik
karakurum Tarih: 20.07.2007 02:54
teşekkürler
kücügüm_ss Tarih: 22.05.2007 15:49
emegine saglık abla
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 19:34
Paylaşım İçin Saol Eline Sağlık..