Çogu insan Gönül Yazar'ın 'aranjman' döneminden haberdar de ildir. Türk müzi inin bu gerçekten çok güçlü ve ünlü sesi, bir zamanlar (yani Türk ya da halk müzi inin artık satmaz oldu u, bu nedenle de hem prodüktörlerin hem de plak firmalarının kendilerine ba lı şarkıcıları "İlle de 'aranjman' söyleyeceksiniz!" diye zorladı ı zamanlar) birbirinden önemli, birbirinden renkli 'pop' plaklar yapmış ve (Nesrin Sipahi, Gönül Akkor ve İnci Çayırlı ile birlikte) bu alanın en büyük sürprizlerinden birini gerçekleştirmişti... Gönül Yazar'ın bu tür 45'likleri sayılamayacak kadar fazla. Sanatçının uzun bir süre birlikte çalıştı ı Arya Plak, ("Sakın yanlış anlamayın ya da almayın!" der gibi) Yazar'ın plaklarını '45 Devirli Alaturka Eserler' ve '45 Devirli Aranjmanlar' olarak adlandırdı ı iki ayrı seri halinde yayınlıyor ve pop ile alaturkanın farklı dinleyici ya da alıcısını daha işin başında uyarıyordu. Her iki seriden onlarca plak yayınlandı. Henüz bir plak (ya da 45'lik) rehberimiz yok ama böyle bir rehber için çaba harcayacak olanlar, iş Gönül Yazar bölümüne geldi inde epeyce zorlanacak: Hem plakların sayısı fazla hem de bu plaklar türlerine göre her zaman bir bakışta ayrılamıyor. Bu ayrımı yapmakta oldukça titiz davranan Arya'nın aksine, Yazar'ın çalıştı ı di er plak firmaları (ki, sayıları epeyce fazla: Atlas, Televizyon, Regal, İstanbul, Kervan, Yavuz ve di erleri) herhangi bir ayırıma gerek duymamış ve plakları, yalnızca birbirini takip eden seri numaraları ile yayınlamakla yetinmişler. Ama ister bizim buraların bir şarkısı ya da türküsü olsun, ister Batılı bir hava taşısın, ne söylediyse güzel söyledi Gönül Yazar. Güzel ve içten. Temiz ve samimi de. Bu çok küçük yaşta 'ses kraliçesi' seçilmiş olan (gerçekten) 'taşbebek', türü, çeşidi ya da biçimi ne olursa olsun şarkı söylemeyi her zaman çok sevdi. Bu işi her zaman ciddiye aldı ve bu u urda hep çok fazla çalıştı. Gecesini gündüzüne katacak kadar çok. Ama de di, popüler müzik piyasamızın ikinci bir Gönül Yazar'ı yok işte. O bir tane ve Ossi ile Sony & BMG de Allah'tan böyle düşünüyor da, Yazar'ın pop sayfası nihayet açılmış oldu.

DİZ ÇÖKER AĞLARIZ

Ossi Müzik'in Sony & BMG ile ortak olarak yayınladı ı "Bir Zamanlar..." serisinin ikincisi çıkana kadar, Yazar'ın bu zengin pop geçmişinin herhangi bir şarkısına 'dijital' olarak ulaşmak mümkün de ildi. Neyse ki bu albüm sayesinde, Yazar'ın "Dönemez ki Bana" adlı şarkısı gün yüzü görebildi. Dinleyebilir ve (ça gere i elbette) mp3 yapabilir, ona buna gönderebilir hatta cep telefonumuzun zil sesi olarak ayarlayabiliriz artık. Ossi'nin bu dizisi ile yalnızca Gönül Yazar de il, epeyce başka isim ve şarkı da bu yeni ça a nihayet (henüz kenarından köşesinden de olsa) bir şekilde tutunmuş olacaklar. "Dönemez ki Bana"nın sözleri Fikret Şeneş'in. Yazar aranjman söylemekte ısrarlı (ve ciddi) oldu unu çalışmaya karar verdi i isimleri seçerken de bir kere daha göstermek istemiş olmalı. Şarkıcı, başlangıçtan itibaren Türk popunun en önemli isimleri ile işbirli i yaptı: Şeneş'in yanında Fecri Ebcio lu, Ülkü Aker, aranjör olarak Norayr Demirci, Esin Engin, Atilla Özdemiro lu... Ve çok önemli orkestralar eşlik etti bu 45'liklerde kendisine: Süheyl Denizci Orkestrası, Durul Gence 5'lisi, Üstün Poyraz Set, Doruk Onatkut Orkestrası ve di erleri.

Bu kadar hoş, bu kadar çok sevilmiş plak yapmış olmasına şaşmamalı. Çok çalışılmış, çok emek verilmiş ve şöhretin arkasına sı ınılıp "Ne yapsam satılır" mantı ı güdülmemiş işler bunlar. Belki de bu nedenle hep farklı (o dönemler Avrupa'da çok yapılan ve dört şarkının yer aldı ı EP'lerden farklı olarak altı şarkının yer aldı ı "Mini Long Play"i de ilk o denedi sözgelimi) olanı yapmayı düşündü ve yaptı... Gönül Yazar günümüzde hâlâ televizyon kanallarının, özellikle magazin programlarının vazgeçilmez bir konu u. Konuşuyor, gülüyor, lafını sakınmıyor, magazin muhabirleri ile kafa buluyor, e leniyor, e lendiriyor. Tam da (Marie Laforet'in "Mon Amour Mon Ami" adlı şarkısının Türkçe versiyonu olan) "Çapkın Kız"da dedi i gibi: "Aşk yalan, inanmam, benim adım çapkın kız..." Evet ama o kadar de il: O gerçek anlamda bir star, her ne yaptıysa iyi yapmış çok güçlü bir star. Süper, mega, diva gibi eklere hiç ihtiyaç duymamış, şarkıların her şeyi zaten yeterince iyi anlataca ına inanmış, güvenmiş bir star

Bulursanız kaçırmayın:
Gönül Yazar her ne yaptıysa
Gönül Akkor, Nesrin Sipahi ve İnci Çayırlı'nın her şeyi
Ossi ve Sony&BMG'nin "Bir Zamanlar" serisi
Odeon'un, başta "Bak Bir Varmış..." olmak üzere bütün albümleri

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 803
favori
like
share
SoN-GüL Tarih: 19.05.2007 14:23
Yüreqine saqlik