[COLOR=tomato]Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tankut İlter, bir kişide organik ya da psikolojik bozuklukların aynı anda görülmesi durumuna "klinik örtüşme" adı verildiğini belirterek, "Genelde bu can sıkıcı bir tablodur ve hekimi güç durumda bırakabilir" dedi.

Bir hastada değişik fonksiyonel sindirim sistemi hastalıklarının bir arada bulunabileceği gibi birçok kez bunlara organik hastalıklar veya psikolojik bozuklukların eşlik edebileceğini açıklayan Prof. Dr. İlter, "En sık örtüşme gösteren hastalıklar dispepsi, huzursuz barsak sendromu ve reflü hastalığıdır. Bu hastalıkların her birinin toplumda görülme oranı yaklaşık yüzde 20-25 arasındadır. Bunların birbiriyle örtüşme sıklığı yüzde 13 ila 25 arasında olabilir" dedi.

Birbiriyle örtüşen hastalıkların yakınmalarının birbirine çok karıştırıldığını kaydeden Prof. Dr. İlter, "Genelde bu hastalıklardan birinin belirtileri ön plandadır. Çoğu kez hastalar yeni gelişen ve en son eklenen yakınmalarını ön plana çıkarırlar. Birçok kez de hasta kendisini ve sosyal çevresini rahatsız edecek semptomları ön plana çıkarır, diğer belirtileri göz ardı eder. Hekim doğal olarak ön planda belirtilen yakınmalarla ilgilenir. Tanı buna göre şekillendirilir. Bir hastada daima klinik
örtüşmelerin bulunabileceği düşünülmeli, hastaya daha detaylı sorular sorulmalıdır" diye konuştu.

Bu durumda hastanın özenle ve dikkatle muayene edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İlter, "Hasta ile empati kurulmaya çalışılmalı, hangi ilaçlardan yararlandığı sorup öğrenilmelidir. Fonksiyonel hastalıklara ve organik hastalıklara yaklaşım ve tedavi ayarlamaları yapılmalıdır" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 17:53
Paylasım ıcın saol eline saaglık
SU-PERISI Tarih: 21.05.2007 17:38
teşekkürler özlem