Trabzon'un Maçka ilçesinin güneyinde Karadağın bir tepesinin yamacına yapılmış olan bu manastıra halk tarafından Meryemana manastırı söylenir. Meryem(panaghia) adına kurulan bu manastırın, gerekçe "SUMELA" adının esasını, kara-siyah karanlık anlamına gelen Melas kelimesinden aldığı söylenir. Semavi Eyice'ye göre;"evvelce burada saygı gören siyah Meryem tasvirinden Sumela adını aldığı ve bu dağın adıda manastırdan dolayı Oros Mela-karadağ olduğu"kabul edilir.

Sumela Manastırının kuruluşu efsaneye göre: iki Atina'lı Barbabas ile yeğeni Sophronios rüyalarında Hz.Meryem'i görmüşler, rüyada Meryem onlara bir manastır yaptırmalarını ve yerini, nasıl gideceklerini tarif etmiştir.

Bunlar St.Luka!nın yaptığı rivayet olunan tabloyu da beraberlerinde alarak yola çıkıyorlar, deniz yoluyla Trabzon'a gelip, karadağın sarp yamacında kiliseyi kurmak için karar kılıyorlar ve Theodosios devrinde (375-395)ilk kaya kilisesini kurarlar. Bu tarih, tesisn kesin kuruluş tarihi değilse de bahsedilen tarihler arasında yapıldığı sanılıyor. Bazı araştırmacılara görede burası M.S.385 yılında bazılarına göre ise 472 yılında yapıldığı belirtilmektedir.

Bu tarihler ve efsaneler bir tarafa bırakılacak olursa, manastırın tarihini Trabzon komnenosları devrinden sonra incelemek mümkündür. Trabzon komnenoslarından III.Alexios burasını yeni bir tesis halinde 1360 yılında inşa ettirerek 17 metre yüksekliğinde, 40 metre uzunluğunda, 14 metre ğenişliğinde 72 odalı bir tesis yaptırmıştır. Trabzon kralları bu manastıra vermiş oldukları hediye ve haklarla, halkın desteğini sağlamışlardır.

Trabzon, Türkler tarafından alındıktan sonra, Osmanlı sultanlarıbu manastırın haklarına dokunmamışlardır. Manastıra Yavuz I.Selim (1512-1520) iki şamdan armağan etmiştir. Ayrıca Trabzon fatihi II.Mehmed'in de manastırın haklarını tanıdığını bildiren bir fermanı muhafaza ediliyordu.Yine Sultan I.Beyazıt, I.Selim, II.Selim, III.Murat, İbrahim, IV.Mehmet, II.Süleyman, Mustafa ve III.Ahmet tarafından verilmiş fermanların bulunduğu bildirilmektedir.

1962 yılında merdivenleri ile kapısı tamir ettirilerek turistlerin ziyaretine elverişli bir duruma getirilmiş olan görkemli yapı görenlerin hayranlığını uyandırmaktadır.1972 yılında ise örenyeri olarak ziyarete açılan yapı'ya orman içersinden 25-30 dakikalık bir patıka yolla ulaşılabilindiği gibi manastırın 200 metrelik yakınına küçük vasıtalarla da ulaşılabilir.

Manastırın bulunduğu alan Orman Bakanlığınca Milli Parklar statüsüne alınmış olup Kültür Bakanlığınca da aslına uygun olarak onarımı devam etmektedir.

Trabzon'un turizminde önemli bir yer tutan Sumela Manastırını kente gelen her bireyin mutlaka gezmesi gereklidir.

trabzon,trabzon spor,trabzon resimleri,trabzon bilgisayar,trabzon otel,trabzon oto,trabzon tuning,trabzon uçak,afm trabzon,trabzon havaalanı,trabzon macka,trabzon oteller,trabzon otelleri,trabzon oto kiralama,trabzon turizm,trabzon uçak bileti,trabzon yaylaları,weather trabzon,ak parti trabzon,akp trabzon,ankara trabzon,antalya trabzon,bursa trabzon,chp trabzon,guzel trabzon resimleri, hamsi, ibrahim yattara, meryem ana manastırı, sumela, sümela fotoğraflari, sümela görüntüleri, sümela manastırı, sümela manzaraları, sümela otel, sumela resimleri, sümela restorant, sümela vıdeo, sümeladan doğal güzellıkler, sümeladan görüntüler, sümeladan kareler, tarihi trabzon resimleri, trabzon, trabzon akcaabat resimleri, trabzon besikduzu resimleri, trabzon eski resimleri, trabzon macka resimleri, trabzon manzara resimleri, trabzon resim, trabzon resim galerisi, trabzon resimleri, trabzon spor, trabzon spor resimleri, trabzon surmene resimleri, trabzon uzungol resimleri, trabzonspor, trabzonspor resim, www sümela

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 717
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 19:34
Paylaşım İçin Saol Eline Sağlık..
NaZ Tarih: 19.05.2007 23:30
mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden birtanesi, inis cikisi biraz zor ama insan orayi görünce o zorlugu unutuyor

Nerqish Tarih: 19.05.2007 20:34
:2:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.05.2007 18:05
Tabiki Trabzonaq gidipte orayi görmemek olmazki
Nerqish Tarih: 19.05.2007 18:05
[COLOR=coral] :46: olar

[COLOR=coral]beni oraya goturcenmi cok guzelmis :46:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.05.2007 18:04
varmis :85:degiselim anahtari bendedir :2:
Nerqish Tarih: 19.05.2007 18:02
[COLOR=coral]resminde reklam yokmu senin askim benmi yaniliyorum :20: