Antarktika'nın altında büyük göller var

[COLOR=burlywood]Washington (AA) - Antarktika'daki buz tabakasının altında büyük göller olduğu belirlendi.
Science (Bilim) dergisinde bugün yayımlanan bir makaleye göre, uzaydan gönderilen lazer ışınlarıyla, Antarktika'nın altında, bazılarının yüzölçümü yüzbinlerce kilometre olan göller bulundu.

Bazıları buz tabakasının 700 metre altında yatan bu göllerin suyu o denli hızla dolup çekiliyor ki, bu hareketleri uydulardan yapılan gözlemlerle görebilmek mümkün olabiliyor.

Dergide yayınlanan makalenin yazarı Helen Fricker, bu göllerin, küresel ısınmadan dolayı oluşmadığını, çünkü bulundukları derinliğin yüzeydeki sıcaklık değişimlerinden etkilenmeyecek kadar derin olduğunu, ama bu göllerin ''nasıl hereket ettiğini'' bilmenin, iklim değişikliklerinin Antarktika buz tabakasını nasıl etkilediğini bilmek açısından önemli olduğunu söyledi.
Dünyanın temiz su stokunun yüzde 90'ı, Antarktika'yı kaplayan buz takabasında bulunuyor ve bilim adamları, bu buz takabasının tamamıyla erimesi durumunda dünyada deniz düzeyinin 7 metre yükseleceğini hesaplıyorlar. Deniz düzeyindeki 1 metrelik bir yükselmenin bile büyük felaketlere yol açacağı belirtiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 528
favori
like
share
VULKAN Tarih: 21.08.2007 15:55
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKÜRLER
karakurum Tarih: 12.08.2007 12:49
teşekkürler sağolun
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 19:33
Paylaşım İçin Saol Eline Sağlık..