Kadınların adet kanamasını sona erdirecek bir ilaç geliştirildi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, "Lybrel" adı verilen ilaca onay verdi. İlacın kullanımı kolay, yan etkisi araştırıldı.Kadınların diledikleri takdirde hiç ádet görmemesini sağlayacak ilk doğum kontrol hapı "Lybrel"e onay çıktı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) "Wyeth" ilaç firması tarafından üretilen Lybrel’in piyasaya çıkması için verdiği onayı, önümüzdeki salı günü açıklayacağı belirtildi.

KADINLARIN doğum kontrol hapını aldığı sürece ádetten kesilmesini sağlayacak ilaç, ABD’de yıllardır tartışma konusuydu. "Lybrel" adlı ilacın satışa sunulmasıyla kadınlar, doğum kontrol hapını düzenli olarak alıp aylık kanamalarından kurtulabilecekler. Geleneksel doğum kontrol hapları, 21 aktif tablet ile bunu takip eden ve kadında "yalancı" kanamayı sağlayan 7 şeker tabletinden oluşurken yeni ilaç, bu standart düzeni içermiyor ve kanamaya yol açmıyor.

Daha önce de 21-7 standart düzeni dışında doğum kontrol hapları üretilmişti. Bunlardan "Yaz" ve "Loestrin 24" aylık kanamaları üç güne indirirken, "Seasonique" adlı ilaç periyodu yılda dört sefere indiriyordu.

YILDA 40 MİLYON DOLAR

Ancak Amerikalı jinekologlar, kadınlardan giderek artan miktarda "aylık periyodun tamamen ortadan kaldırılması" yönünde talepler geldiğini belirtiyordu. Yapılan anketlere göre de kadınların yarıdan fazlası antık regl olmak istemediği yönünde görüş bildiriyordu.

Aylık periyotların ortadan kaldırılması için mücadele veren web sitesinin kurucusu Jinekolog Dr. Leslie Miller, doğum kontrol hapının icadından sonra, şimdi kadınlar için yeni bir kurtuluş döneminin başladığını söyledi. Önümüzdeki temmuz ayında piyasaya çıkacak olan Lybrel’in bu yılki satışlarının 40 milyon doları bulması ve 2010 yılında satışların 235 milyon dolara kadar ulaşması bekleniyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2990
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 17:35
Paylasım ıcın saol eline saaglık
SU-PERISI Tarih: 21.05.2007 17:30
teşekkürler arkadaşım ilaçla adet kanamasının bitirilmesi ne kadar saglıklı olabilirki :20: