Epilepsi ve Toplum Derneği Başkanı Alparslan Varer, epilepsi hastalarına ve yakınlarına daha etkin bir şekilde destek olmak için bir merkez kurulduklarını belirtti.


Epilepsi ve Toplum Derneği Başkanı Alparslan Varer, Türkiye'de 800 binden fazla epilepsi hastası olduğunu, epilepsi hastalarına ulaşmakta güçlük yaşadıklarını söyledi.

Varer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sara olarak da adlandırılan epilepsinin, çeşitli nedenlerle ya da nedeni belirlenemeyen şekilde beyinde meydana gelen kısa süreli elektriksel denge bozukluğu sonucu kişilerin çeşitli şekillerde ve belirli aralıklarla nöbet geçirmesi olarak tanımlandığını belirtti.

Dernek olarak epilepsi hastaları ve yakınlarını bir araya getirmeyi, hastaların ve ailelerinin sorunlarına çözüm bulmayı ve onları hastalık konusunda doğru bilgilendirip yönlendirmeyi hedeflediklerini ifade eden Varer, şöyle konuştu: ''Ülkemizde 800 binden fazla epilepsi hastası olduğunu tahmin ediyoruz. Şu anda 110 üyemiz var. Bu sayı hastaların sayısını göz önüne aldığımızda çok yetersiz. Bu epilepsi hastalarının toplumun ön yargılı yaklaşımından dolayı kendilerini bir şekilde gizleme ihtiyacı duymalarından kaynaklanıyor. Yapılan araştırmalarda da genellikle epilepsi hastaları engelliler sınıfında süreğen hastalıklar kategorisinde yer alıyor. Epilepsi hastalarına ulaşmakta güçlük yaşıyoruz.''

Varer, epilepsi hastalarına ve yakınlarına daha etkin bir şekilde destek olmak için bir merkez kurduklarını ve bu merkezin Türkiye'de ilk olduğunu belirtti.

Merkez faaliyetlerinin üç derslikte planlandığını, bu dersliklerde üyelerine, ud, satranç, ney, resim ve gitar dersleri ile şiddetten kaçınma, iç huzur, topluma hizmet, sevgi ana başlıkları altında insani değerler eğitimi vermeyi hedeflediklerini bildiren Varer, şunları söyledi: ''Merkezimizde ayrıca epilepsi hastalarından oluşan bir tiyatro ve koro kurmayı düşünüyoruz. Ayrıca kamplar, sinema ve tiyatro günleri ile geziler de düzenleyeceğiz. Bu etkinliklerin hepsinin temeli hazır, ancak yeni gelişen bir dernek olarak bu hedeflerimizi gerçekleştirmede çeşitli sorunlar yaşıyoruz.''

-''SİZ DE EPİLEPSİ GÖNÜLLÜSÜ OLUN''-

Epilepsi ve Toplum Derneği Başkanı Alparslan Varer, hem maddi hem de manevi desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Epilepsi olan birçok kişinin derneklerinden ve yürüttüğü çalışmalardan habersiz olduğunu ifade eden Varer, şöyle konuştu: ''Çalışmalarımızı yürütürken maddi sıkıntılar yaşıyoruz. Sosyal sorumluluk sahibi kişi ve kuruluşların desteklerini bekliyoruz. Üyelerimiz hasta ve hasta yakını olduğu için onlardan çok az destek alabiliyoruz. Merkezimizin çalışmalarının devamlılığı için destek çok önemli.''

Varer, gönüllü desteğinin de kendileri ve epilepsi sorunu yaşayanlar için son derece değerli olduğunu vurguladı. ''www.epilepsi.org.tr'' internet adresinde insanları ''epilepsi ve toplum gönüllüsü olmaya çağırdıklarını belirten Varer, gönüllülerin, derneklerine araştırma, eğitim, organizasyon, halkla ilişkiler, müzik, tiyatro ve daha birçok alanlarda yardımcı olabileceğini kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 627
favori
like
share
YELDA BEYAZ Tarih: 20.01.2010 10:44
:19:BENDE BİR EPİLEPSİ HASTASIYIM VE TEDAVİ GÖRÜYORUM BAŞARIYLADA SÜRDÜRÜYORUM HERKEZEDE SAĞLIK SIHAT DİLİYORUM
ozlems_o Tarih: 22.05.2007 17:08
teşekkürler fiber optic
refik Tarih: 22.05.2007 10:53
paylaşımların için teşekkürler elinize sağlık