Robot çağının etik sorunları

[COLOR=burlywood]Güney Kore hükümeti geleceğe hazırlık amacıyla robotların insanlar, ya da insanların robotlar tarafından suistimal edilmemesi için bir etik davranış kuralları kılavuzu yazımına girişti.
[COLOR=burlywood]Robot Etik Davranış Kuralları Kılavuzu bu yıl sonuna kadar robot kullanıcıları ve üreticilerinin kullanımına hazır olacak.
Kılavuzu bilim kurgu yazarları ve gelecek senaryoları üzerine çalışan uzmanlardan oluşan beş kişilik bir heyet hazırlıyor.
Güney Kore Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bunun insan zekâsına benzer özelliklere sahip robotların günlük yaşamın parçası haline geleceği bir geleceğe hazırlık mahiyetinde bir adım olduğu kaydedildi.

"Ya karıları gibi davranırlarsa"

[COLOR=burlywood]Bakanlık robot ekibinden Park Hye-Young "Düşünün bir kez, ya bazı insanlar robotlarına karıları gibi davranacak olursa?" diye konuştu. Yetkili bir başka tehlikenin de kullanıcıların sanal aleme ve robotlarla iletişime bağımlılık geliştirmesi olabileceğini söyledi.
Güney Kore dünyada en yüksek teknoloji kullanan ülkelerden biri.
Robot teknolojisini ekonominin en önemli dinamiği olarak gören Güney Kore hükümeti, ev içi hizmetlerden, savaşa kadar her alanda kullanılabilecek robotların yapımına milyonlarca dolar yatırım yapıyor.
Yakınlarda hükümet tarafından hazırlatılan bir raporda, robotların 2018 yılında hastanelerde ameliyat yapabileceği tahmin ediliyor.
Güney Kore Enformasyon Bakanlığı ayrıca 2015 ile 2020 yılları arasında her Güney Korelinin evinde bir robot olacağını öngörüyor.

Asimov'un kuralları

[COLOR=burlywood]Hazırlanan kılavuz bilim kurgu edebiyatının önde gelen yazarlarından İsaac Asimov'un 1942'de kaleme aldığı bir kısa hikayesinde ilk kez ortaya koyduğu kuralları da içerecek.
En önemli noktalar, robotların insanların denetiminde kalmasını garanti altına almaya çalışmak ve onların yasadışı amaçlarla kullanılmalarını engellemek olacak.
Robot çağı senaryoları sadece Güney Korelilerin ilgilendiği bir konu değil. İngiltere'de hükümet tarafından geçen yıl hazırlatılan bir raporda, robotların önümüzdeki elli yıl içinde insanlarla eşit haklara sahip olmayı talep edecek kadar gelişebilecekleri kaydedilmişti.
Avrupa Robot Araştırmaları adlı kuruluş da robotların kullanımını kurallara bağlayan bir kılavuzun hazırlığı içinde.
Bu grubun hazırladığı öneriler Nisan ayında Roma'da bir toplantıya sunulacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 450
favori
like
share
Sindy Tarih: 03.06.2007 11:19
Ya karıları gibi davranırlarsa

:46:

paylasim icin tesekkurler
matrakSsS Tarih: 02.06.2007 12:23
eline sağlık :20:
fiber_optic Tarih: 27.05.2007 20:07
[COLOR=coral]Teşekkürler Ellerine Sağlık