Hayat boyunca erkeklerin yüzde 12'si, kadınların da yüzde 5'inin taş hastalığıyla karşı karşıya kaldığını belirten uzmanlar, su tüketimindeki artışın böbrekte taş oluşumunu azalttığına dikkat çekiyor.

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yılmaz Salatan, Bursa'da belediye çalışanlarına, "Böbrek Taşı ve İdrar Yolları Enfeksiyonu" konulu bir seminer verdi. Sıcak iklimlerde terle oluşan su kaybının, idrar konsantrasyonunun yükselmesine ve idrar volümünün azalmasına neden olduğunu belirten Opr. Dr. Salatan, bu durumda idrar asiditesinin artması nedeniyle moleküllerin konsantrasyonun artarak taş yapmaya eğilimli hastalarda bu moleküllerin kristalleşmeye sebep olduğunu vurguladı. Salatan, günlük idrar miktarının 800 mililitreden bin 200 mililitreye çıkmasının bile taş oluşumunu yaklaşık yüzde 86 oranında azalttığına dikkat çekerek, "Taş oluşumunun önüne geçilmesi için yeterli su tüketilmesi gerekiyor. Taş oluşumunda beslenme alışkanlıklarının de rolü büyük. Beslenme düzenine dikkat ederek büyük ölçüde taş oluşumunu önlemek mümkün" dedi.

Salatan, taş oluşumunu önlemek için şu tavsiyelerde bulundu:

"Başlıca su olmak kaydıyla bol miktarda (günde 2.5 litre) sıvı alın. Kola, gazoz gibi asitli içecekleri haftada 1 litreden fazla tüketmeyin. Çay tüketimini azaltın. Greyfurt suyu ve elma suyu taş hastalığı riskini arttırabilir. Saf limon suyu koruyucudur. Süt ve süt ürünlerinin hiç tüketilmemesi taş oluşum riskini arttırır. Kalsiyumdan yoksun diyetler uygulanmamalıdır. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler makul ölçülerde tüketilmelidir. Bol lifli besinleri tercih edin. Yüksek oksalat içeren pancar, soya,
kara çay, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, fındık, maydanoz, haşhaş tohumu, ıspanak, çilek, böğürtlen gibi besinleri aşırı tüketmeyin. Taş hastalığınız varsa bira ve diğer alkollü içecekler, ançuez, sardalya, sakatat, kuru bakliyat, mantar, ıspanak, kuşkonmaz, karnabahar ve et tüketimini kısıtlayın. Tuz kullanımını azaltın."

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 330
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 23.05.2007 07:51
Hemen hemen hepimiz suyun ne kadar faydalı olduğunu biliriz. Her diyette 1,5-2 litre su önerilmektedir ancak nedense bu kurala uyanımız son derece azdır.

İşte size suyun ne kadar önemli ve kilo vermede ne derece etkili olduğunu kanıtlayan bazı temel bilgiler...

Birçok kişi sinirli ya da üzgün olduklarında ilk iş olarak buzdolabına yönelir. Çünkü bu zamanlarda vücutta salgılanan endorfin hormonu iştah açar ve bizi yemeye yönlendirir. Oysa bu durumda yapılacak en yararlı şey su içmektir. Çünkü su, endorfin hormonu salınımını bloke ederek gereksiz yemek yemeyi engeller.

Su, kasların dengesini sağlayarak kasılma anındaki doğal fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur.

Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar.

Kabızlığı önler. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur.

Yemeklerden önce içilen su tokluk hissi verir.

Cildi güzelleştirir, kurumayı ve deri sarkmalarını önler.

Yağların vücutta depolanmasını önler. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri de depolanmış yağları enerjiye çevirip, yakmaktır. Ancak böbrekler yeterli su alamazsa karaciğer iyi çalışmaz ve yağlar bedende depolanır.

Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Bu yüzdendir ki kişinin gün içinde yeterli miktarda su içmesi çok önemlidir.

Not: Susamak, vücudumuzdaki sıvı miktarının azaldığına işaret eder. Günde 0.7 litre maden suyu içerseniz, günlük sıvı miktarınızın yarısını karşılamış olursunuz. Eğer günde 1 saat spor yapıyorsanız, bu miktarı 1 litre artırmanız gerekir. Genelde insanın 8 bardak (2 litre) suya ihtiyacı vardır. Ancak kilolu kişilerin metabolizmalarını hızlandırmaları için daha fazla su tüketmeleri gerekir. Uzmanlar bunu fazladan her 12 kilo için 1 bardak su olarak ifade etmektedir.
okanoo28 Tarih: 22.05.2007 23:21
günde en az 1,5 lt su tüketmeye özen gösteriyorum...

ama bazen ihmal ediyoruz..

teşekkürler SU PERISI