[COLOR=tomato] Sağlığın göstergesi kabul edilen uyku ile ilgili sorunların yaz döneminde yoğunlaştığı, ancak, gelişen tıp imkanları sayesinde teşhis ve tedavisinin mümkün olduğu bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı bünyesinde oluşturulan Uyku Laboratuvarı Direktörü Kezban Aslan, çeşitli hastalıklar, stres, çalışma koşulları, menopoz ya da başka etkenlerin neden olduğu uyku sorunları ile hemen hemen her insanın hayatının bir devresinde de olsa karşılaştığını ifade etti.

Uyku sorunlarının kaynağının, artık, uyku laboratuvarlarında teşhis edilip tedavi yoluna gidilebildiğini vurgulayan Aslan, en sık yaşanan sorununun uykuya dalamama, uyku bölünmesi ya da sabah erken bir saatte uyanıp tekrar dalamama olarak görüldüğüne dikkati çekti. Aslan, anatomik sorunlar, stres, çalışma koşulları, menopoz gibi birçok faktörün uyku bozukluklarına neden olabildiğini, bazen kişiler uyusalar bile dinlenmiş olarak yataktan kalkamadıklarını vurguladıklarını belirterek, ''(12 saat uyudum, dinlenemedim) gibi yakınmalara çok rastlıyoruz. Bu durum, uykunun kalitesiz oluşundan kaynaklanıyor.

Kaliteli bir uykuda 3 saat bile yeterli olur'' dedi.Sağlıklı uykunun dinlendirici, bireyin güne kendisini hazır hissetmesini sağlayan uyku anlamına geldiğine işaret eden Aslan, ''Uyku, belleğimizi tazelememizi ve güne sağlıklı başlamamızı sağlıyor. Dinlendirici uyku, sağlıklı uykudur'' dedi.

Aslan, uyku süresinin standardının olmadığını, kişilere göre değiştiğini, duyulan ihtiyacın yaş ilerledikçe azaldığını ifade ederek, ''Erişkinlikte ortalama 6-8 saat gibi bir süre yeterliyken, yaş ilerledikçe daha az uyku yeterli hale gelmeye başlıyor'' diye konuştu. Çevresel ya da çeşitli biyolojik rahatsızlıkların yanı sıra genetik yani
kalıtsal faktörlerin de uyku bozukluğunda etken olduğuna işaret eden Aslan, ''Yaşın ilerlemesi, üst solunum yolu tıkanıklıkları, kulak-burun-boğaz rahatsızlıklarını da sayabiliriz. Bunların yanı sıra hormonal bozuklukları da unutmamak gerekiyor. Yani uyku bozukluğuna yol açan pek çok etken var''dedi.

-''Yaz döneminde yoğunlaşıyor''-

Aslan, ''sağlığın göstergesi'' kabul edilen uyku ile ilgili sorunların, yaz döneminde yoğunlaştığını, ancak, gelişen tıp imkanları sayesinde teşhis ve tedavisinin mümkün olduğu kaydetti. Halk arasında 'şekerleme' diye tabir edilen gündüz uykularının faydalı ve çok kıymetli olduğunu, ancak, dozunun kaçmasının gece uykusuzluğunu
beraberinde getirdiğini vurgulayan Aslan, gündüz uykusunun 30-60 dakikadan fazla olmaması gerektiğine dikkati çekti.

Aslan, uykusuzluğun, başka sorunları da beraberinde getirmemesi için mutlaka çözümlenmesi gerektiğine işaret ederek, ''İnsan, tam uykusuzluğa ancak bir hafta dayanabilir, sonra ölür. Tedavisi mümkün olan bu hastalıkla uğraşmaktansa çözümü yoluna gitmek ruh sağlığı ve biyolojik sağlık açısından son derece önemlidir'' diye konuştu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 466
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 04.06.2007 10:49
sıcakta hiç uyuyamıyorum
Yasashii Kioku Tarih: 28.05.2007 16:01
evet ya insan sicaktan uyuyamiyor bazen tesekkürler !!
SU-PERISI Tarih: 24.05.2007 12:52
havaların ısınmasıyle uyku sorunuda başlıyor.paylaşımın için saol özlem
DeRTLi Tarih: 24.05.2007 02:50
Aynen ya Bendede Bu oluyor Şuan Pc Başında Gözlerim Gidip Gidip Geliyo Uyumaya Gitsem Oyle Kıvranıp Dururum Ama Genelikle Bu Çoğu insalarda Var Bilginiz için Çook Teşşekür Ederim..
hakan2230 Tarih: 23.05.2007 18:20
evet yaa bu ben de çok oluyor 3-4 saat yatakta kıvranıp duruyorum.çok sinir bozucu bir şey :16: stresten oluyor sanırım