Erkeklerin duyguların kadınlar gibi açığa vuramadığı söylenir. Oysa araştırmacılar erkeklerin de en az kadınlar kadar duygusal tepkilerini ifade edebildiğini kanıtladı.

Yüz ifadelerimiz ve el kol hareketlerimiz çoğu zaman ağzımızdan bir tek kelime çıkmasa da aklımızdan neler geçtiğini kolayca açığa çıkarabilir. Karşımızdaki insanın mutlu mu mutsuz mu olduğunu, bir şeyi isteyip istemediğini rahatça anlamak isteriz.

Florida Üniversitesi araştırmacıları erkekler ve kadınların duygusal tepkilerindeki genetik farklılıkları bilgisayar teknolojisi ile görüntülemeyi başardı. Araştırmacılar insan yüzünün hareketlerini dijitalleştirme amaçlı bilgisayar metodolojisini geliştirdiler. 25 erkek ve 23 bayan üniversite öğrencisi üzerinde yapılan araştırmada deneklerin mutlulukları, üzüntüleri, korkuları, hayalkırıklıkları ve diğer duygusal tepkileri video ile kaydedildi.

Deney sonucunda kadınların da erkeklerin de eşit derecede duygularını dışa vurdukları gözlendi. Erkekler coşku, hoşnutsuzluk ve diğer duygularını daha çok yüzlerinin alt sol bölümüyle gösterirken, kadınlar ise duygularını yüzlerinin tamamı ile ifade ettiler. Bunun nedeni olarak gündeme gelen en güçlü hipotez ise erkek ve kadınların beyinlerinin donanımlarının farklı olması oldu. Araştırmacılardan biri erkek beyninin kadın beyninden daha fazla bölüme ayrılmış olduğunu söyledi. Uzmanlar bu yeni buluşun, konuşma özürlü insanların acılarını ifade edebilmeleri açısından iyi bir yöntem olduğunu ifade ediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2067
favori
like
share
hallavye Tarih: 28.05.2007 13:53
[COLOR=coral]Erkekler sadece istediklerini anında yerine getirmediğinizde duygularını belli ederler..
SuRMeLi Tarih: 24.05.2007 16:10
:85:
NaZ Tarih: 24.05.2007 16:08
Oysa araştırmacılar erkeklerin de en az kadınlar kadar duygusal tepkilerini ifade edebildiğini kanıtladı

bu kesinlikle dogru, bayanlar yüz ifadelerinin yani sira konusarak duygularini ifade ediyor ama beyler sadece yüz ifadeleriyle bile herseyi ifade edebiliyor