Lezzetli bir yiyecek yüzünüzde anlamlı bir gülümsemeye neden olmalı. Kızarıklık, kabarıklık veya kaşıntıya değil..


Bazı yiyecekler yüz ve dudakların şişmesine, ciltte kabarcıklar oluşmasına, yüzün kızarmasına, ekzama, kaşıntı gibi alerjenlere neden olabilir. Eğer bazı yiyecekleri tükettiğinizde, göğsünüz sıkışıyorsa, hırıltılı sesler çıkarıyorsanız, kısa kısa nefes alıyorsanız acilen doktora başvurun.

Allerjik etkilere sahip gıdalar
İnek sütü
Yumurta
Yer fıstığı
Ceviz, badem, fındık
Kabuklu deniz hayvanları
Soya
Buğday
Kırmızı şarap
Turunçgiller
Domates
Acılı baharatlar, acı biber vs.
Yiyecekler sivilce, akne yapar mı?
Yapılan araştırmalarda yiyeceklerle akneler arasında bir bağ bulunamadı. Bu nedenle yiyeceklerin yüzünüzde akne oluşumuna neden olduğu söylentisi dayanaksız.. Yağlı fast food yiyecekler bile sivilceye neden olmaz. Eğer sivilceye eğilimliyseniz, yapacağınız en kötü şey yağlı bir ortamda çalışmak olabilir. Tüm yemek yağları cildinize yapışır ve gözeneklerden girer. Sadece bir çikolata ve kızartma yiyorsanız, yüzünüze bir etkisi olmayacak, belik diğer yönlerden sağlığınız için sakıncalı olabilecektir.

Neye alerjiniz olduğunu öğrenin!
Doktorunuz yiyeceklerin etkilerini gidermek için kortizonlu kremler, ilaçlar önerebilir. Eğer bu tür sorunlara neden olan yiyeceklerden şüphelenirseniz, bol miktarda su içerek sisteminizden kısa sürede atılmasını sağlayın. Bu tür yiyeceklerin hangileri olduğunu biliyorsanız, gelecekte de bunları tüketmemeye özen gösterin. Eğer sizde hangi yiyeceklerin sıkıntıya neden olduğunu bulmak istiyorsanız önce hatırladıklarınızı bir kağıda yazın. Daha sonra doktorunuzun önerisi doğrultusunda allerji testi yaptırın.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 662
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 28.05.2007 07:25
en güzel ne varsa zaten zararlı :9:
DeRTLi Tarih: 27.05.2007 23:18
yaf iyide bız ne yiyecegiz :5:
Yasashii Kioku Tarih: 25.05.2007 17:03
Tesekkürler !
MeMoLi Tarih: 24.05.2007 22:30
way ße

emegine saglık

sagol
SU-PERISI Tarih: 24.05.2007 18:29
teşekkürler özlem