Yapılan araştırmalara göre light sigaralarda en az normal sigaralar kadar damarlara zarar veriyor.

Türkiye'de gençler arasında yapılan araştırmada, sigara içen kişilerin kalbi besleyen damarlardaki kan akışının sağlıksız olduğu tespit edildi. En önemlisi light veya normal sigara içmenin damarlara aynı zararı verdiği belirlendi.

Sigaranın 'light' veya 'daha az katran' içerdiği şeklinde pazarlanması uzun süre tartışıldı. Ancak 'light' olarak adlandırılan sigaranın, en az normal sigara kadar öldürücü olduğu görüldü. Light sigaralar daha az nikotin ve toksit kimyasal içerek şekilde ayarlanıyor. Buna rağmen farklı miktarlarda nikotin alanlar arasında yapılan çalışmalarda light sigaranın da diğerleri kadar zarar verdiği gözlendi.

Başkent Üniversitesi, Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji Bölümü doktoru Hakan Güllü, hala light sigaraların kalp hastalıkları üzerinde etkileri kesin olarak bilinmediği halde, diğer sigaralara göre daha sağlıklı, güvenli olarak bilindiğini kaydetti.
Farklı kesimlerden toplam 62 yetişkin üzerinde yapılan araştırmada, düzenli olarak normal sigara içen 20 kişi, light sigara içen 20 kişi ve hiç sigara içmeyen 22 kişinin kalp damar sağlıkları karşılaştırıldı. Farklı günlerde ve saatlerde 12 sigara içen kişilerin kan akış hızı ölçüldü.
Çalışma sonrasında Güllü ve ekibi, sigara içenlerin kan akış hızının içmeyenlere oranla düşüş gösterdiğini saptadı. Light ve normal sigara içimi sonrasında hızın hemen hemen aynı oranda düştüğü tespit edildi. Araştırma sonunda düşük katranlı, düşük nikotinli sigaraların en az normal sigaralar kadar koroner mikrovasküler fonksiyonları olumsuz etkilediği tespit edildi. Light gibi yanlış kanı uyandıracak tanımlamaların mutlaka yasaklanması isteniyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 950
favori
like
share
Yasashii Kioku Tarih: 28.05.2007 15:55
yani sigara bu light felan farketmiyor
matrakSsS Tarih: 28.05.2007 07:25
hepsi zararlı birşey farketmiyor
DeRTLi Tarih: 27.05.2007 23:23
sigara sigaradır lıght normalı fark etmıyo en güzelı içmemek :85:
SU-PERISI Tarih: 24.05.2007 18:17
normal sigara, light sigara olsun hepside zararlı.