Selamunaleyküm...

Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyuruyor:

Allah yedi kimseyi, kendi rahmet gölgesinden başka sığınak olmayan kıyamet gününde, kendi rahmet gölgesi altında himaye buyuracaktır.
(İlki) âdil imam,

(ikincisi) ömrünü ibadet neşesi içinde geçiren genç,

(üçüncüsü) mescitlere dilbeste olan kimse,

(dördüncüsü) Allah için birbirini sevip, Allah için bir araya gelen ve Allah için birbirinden ayrılan iki insandan her biri,

(beşincisi) makam ve cemal sahibi bir kadının talebi anında (nefsine başkaldırıp) Ben Allahtan korkarım. diyen adam,

(altıncısı) solundakine infak ettiği şeyden, sağındaki bir şey hissetmeyecek şekilde sadakasını gizli eda eden,

(yedincisi) yapayalnızken Allahı anıp da gözleri yaşlarla dolan.
(Buhari, Ezan, 36; Müslim, Zekat, 91)

Kimsenin kimseye destek olamayacağı, himaye ve iltimasların bir işe yaramayacağı, seslerin kesildiği, canların gelip gırtlaklara dayandığı, başların dönüp bakışların bulandığı o dehşetli günde tek sığınak vardır; o da Allahın himâyesinin gölgesidir. bu gölgeden yararlanacak kimseler hadis-i şerife göre şunlardır:

1- Dünyada sorumluluğunun şuurunda olan ve uhdesine aldığı emânetlere riâyetle hak, adalet ve istikâmeti temsil eden lider ve devlet reisi.

2- Nefsânîliğin en azgın olduğu dönemlerde, bedenî ve cismanî arzularına rağmen, kendini Hakka kulluğa adamış delikanlı.

3- Kulluk arzusu ve neşvesi, cismânî isteklerinin önünde ve kalbi sürekli mescitlerde atan ibâdet eri.

4- Birbirlerini Allah için seven, bir araya geldiklerinde Allah için bir araya gelen, ayrılırken de Allah için ayrılan, Hak rızasını, Hak sevgisini mihrâb edinmiş muhabbet fedâileri.

5- İffet ve ismetini muhafazada fevkalâde hassas, şehevânî isteklerine karşı alabildiğine kararlı ve nefsin fena tekliflerini, Ben Allahtan korkarım. düşünce ve çığlıklarıyla savabilen babayiğit.

6- Allaha karşı sadâkat ve vefâsının remzi olarak, dişinden, tırnağından artırıp, Hak rızâsı için infak ettiği malını, kıskançlığa varan bir ruh hâletiyle, Allahtan başka kimsenin bilmesini arzu etmeyen, hem öyle etmeyen ki, sağına infak ettiğini solundakinden saklamaya çalışan ihlâs ve civanmertlik kahramanı.

7- Yalnızlık anlarını tefekkür ve murâkabe ile buudlaştıran, yer yer gönlünde bestelediği duygularını gözyaşlarıyla seslendiren, her zaman irâde gücünü Allahtan alan ve bu bir dalgakıran mahiyetindeki o müthiş irâdesiyle günaha girme arzularını kırıp darmadağınık eden his ve gönül erleridir.
Selam ve Dualarla..

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 562
favori
like
share
zamanınilacı Tarih: 16.06.2007 13:49
ALLAH (c.c) razı olsun yaa ne güzel paylaşımlar var yaa beğendim bu siteyiii
missx Tarih: 15.06.2007 13:50
Rabbim bizleride rahmet gölgesi altında bulundursun inşallah
matrakSsS Tarih: 31.05.2007 12:14
eline sağlık
goksahan Tarih: 30.05.2007 13:23
allah razı olsun kardeş
Asiyan Tarih: 29.05.2007 15:39
teşekkürler
hasbinur Tarih: 29.05.2007 12:31
amin cümlemizden insaallah
C_e_m_r_e Tarih: 28.05.2007 21:18
emeklerine saglik kardesim ALLAH razi olsun