*Senden daha çok malı ve parası olan kimseyi kıskanma.O malına ve parasına hasretle ölür.İbadeti ve taati çok olan kimselere gıpta et.Her yaşayan sonunda ölecektir.Onların dünyalıklarına özenmeye değmez.

*Hiçbir kimse yoktur ki,dostu ve düşmanı olmasın.Madem ki böyledir , o halde Allahü Tealaya itaat edenlerle beraber bulun ,onları sev.

*İlim ezber edilen şey değil,ezber edilen şeyden temin edilen faydadır.

*İlmi kibirlenmek vekendisini büyük göstermek için isteyenlerden hiç biri iflah olmamıştır.Ama alimlere ve insanlara hizmet etmek için öğrenen felah bulmuştur.

* Layık olmayana ilmi öğretmek ilme zulmetmektir.Layık olana öğretmemek o kişiye zulmetmektir.

* Hiçbir vakit yoktur ki ,ilimle uğraşmak hüzün ve kederi yok etmesin.İlimle uğraşmak, kalbin en ince ve en gizli noktalarını harekete geçirir.

* Dünya işlerinde bir darlığa ve sıkıntıya düşen kimse ibadete yönelmelidir.

* İnsanları tamamen razı ve memnun etmek çok zordur .Bir kimsenin bütün insanları kendinden hoşnut etmesi mümkün değildir.Bunun için, kişi daima Rabb'ini razı etmeye çalışmalıdır.

* Dünya sevgisi ile Allah sevgisini bir arada toplama iddiası yalandır.

* Zaman içinde gelen musibet ve belalardan dolayı sabırsızlık gösterme.Dünyanın bela ve musibetleri devamlı değildir.

* Hocama hafızamın zayıflığından şikayet ettim. Bana günahlardan uzaklaşmamı söyledi ve dedi ki :"İlim bir nurdur, Allah2ın nuru asilere verilmez."

* Ey Rabbim ,günahlarım gözümde büyüdü.Ancak onları senin affınla karşılaştırınca senin affının daha büyük olduğunu gördüm..kaynak: Fazilet Takvimi

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 612
favori
like
share