Diş hekimliğinde 'Xerostomia' adı verilen ağız kuruluğu, tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Günlük yaşamda önemsenmeyen sorun diş çürükleri, dişeti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluklarına yol açabiliyor.

Diş Hekimi Altuğ Serçe, sorunun kaynağını ve çözüm önerilerini anlattı:

"Tükürük bezlerinin yetersiz çalışması ağız kuruluğuna (xerostomia) yol açmaktadır. Tükürük miktarındaki yetersizlik dolayısıyla diş yüzeyinde aşırı miktarda gıda ve bakteri plağı birikmesi meydana gelir.

Bu da diş çürükleri, dişeti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluklarına neden olur. Ayrıca ağız kuruluğu, çiğneme ve yutma güçlüğüne neden olduğu için beslenme bozuklukları da oluşur." Yan etki olarak ortaya çıkıyor

Ağız kuruluğu, tansiyon, alerji, antidepresan, ağrı kesici gibi ilaçların kullanımı ile radyoterapi ve kemoterapinin yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor.

Kişide devam eden boğaz ağrısı, dilde yanma, sık susama, ağız kokusu, konuşma güçlüğü, protez kullanmada güçlük, tat bozukluğu, dudak ve dudak kenarlarında çatlama gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Tükürük miktarındaki yetersizlik, tükürük yapısında bulunan kalsiyum ve fosfat gibi bazı minerallerin de azalmasına yol açarken, bu minerallerin azlığı diş çürüklerinde artışa neden oluyor. Ağız kuruluğu bu nedenle hafife alınmamalı ve mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır." Ağız kuruluğunun nedenleri:
Biyolojik yaşlılık: Etkili bir faktör, tek başına etkili değil.Sistemik hastalıklar: Romatizmal hastalıklarBağışklık sistemi hasarı (AIDS), Hormonal bozukluklar (Şeker hatalığı), Nörolojik bozukluklar (Parkinson)Çiğneme kabiliyetinin azalmasıTükürük bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasıRadyoterapi (Radyasyon tükürük bezlerinde kalıcı hasar yapar)İlaçlar (400'ün üstünde ilaç türü ağız kuruluğu yapar: deconjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları, antidepresanlar, antihistaminikler)Kafein ve alkol tüketimi Ağız kuruluğu nasıl kontrol altına alınır?
Sık sık yudum yudum su içilmeli. Gece yatarken yanında sıvı içecek, su bulundurulmalıŞekersiz sakız çiğnenmeliSigara, alkol, şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıYaşanılan mekanın nemi ayarlanmalıGerekirse eczanelerden temin edilebilen yapay tükürük tabletleri kullanılmalıBakteri plağı kontrol altına alınmalıFloridli diş macunu, jel, gargara kullanılmalıC vitamini kullanılmalı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 02.06.2007 10:37
hiç dikkat etmedim bir şey zaten :46:
ozlems_o Tarih: 29.05.2007 18:00
teşekkürler su perisi