Horlama ve uyku apnesinin yetişkinler kadar çocuklarda da görülen bir hastalık olduğu, en çok 3-7 yaş arasında görülen horlama ve uyku apnesinin, çocuklarda fizik ve beyin gelişiminde eksiklik ve duraklamaya sebep olabileceği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Erişen, horlama ve uyku apnesinin, çocukların kendilerini ifade edememeleri nedeniyle anne babaları tarafından göz ardı edildiğini söyledi.

Erişen, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eğitim çağındaki çocuklarda bu olay çocukların okul başarısını ve kişisel gelişimini bile olumsuz etkileyebilir. Yeterli oksijen alamayan ve rahat dinlenemeden uyuyan çocuklar da, hırçın çocuk, hiperaktif çocuk şeklinde ifade edilebilir. Olaya da saf bir horlama olarak bakıldığı için, işin bu yönü göz ardı edilerek ciddi hastalıklar gözden kaçabilir. Fiziksel ve beyin gelişimi işin en son aşaması, bunun öncesinde daha sık görülen çocuğun yüz ve diş gelişimi bozuklukları olabiliyor. Bu durum ortodontik tedaviler gerektirebiliyor. Kulakta da kalıcı hasarlar olabiliyor.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 02.06.2007 10:20
allajhtan horlamıyorum
fiber_optic Tarih: 02.06.2007 08:39
[COLOR=burlywood]Teşekürler Ellerine Sağlık