[COLOR=burlywood]Geçen yıl diğer yıldızların yörüngesinde olan 28 yeni gezegen saptayan gezegen avcısı bilim adamları, Dünyanın güneş sisteminin yalnız olmadığını hatırlatarak, yerleşilebilir milyarlarca gezegen olabileceğine dikkati çekiyor.

Honoluluda dün yapılan Amerikan Astronomi Derneği toplantısında konuşan araştırmacılar, yakın dönemdeki yeni gezegen keşifleriyle birlikte, güneş sisteminin dışında bilinen dış gezegen sayısının ya yükseldiğini açıkladı.

Araştırma ekibine öncülük eden California Berkeley Üniversitesinden Astronomi Profesörü Geoffrey Marcy, evrende nadir olmadığımızın görülmeye başlandığını, diğer yıldızların çevresinde Satürn ve Jüpiter gibi dev gezegenlerin kolayca saptanabildiğini belirtti.

Bulgularının ayrıntılarını internetteki [URL]http://exoplanets.org adresinde yayınlayan araştırmacılar, henüz Dünya büyüklüğünde nesnelerin görülmemesine rağmen, yeni tekniklerin astronomlara çok büyük olmayan gezegenleri saptayabilme şansı tanıdığını belirtti.

Bilinen yıldız sistemlerinin 4ünün, Dünyanın güneş ve diğer 8 gezegenle birlikte olması gibi, birden çok gezegene ve yörüngesindeki daha küçük nesnelere sahip olduğu kaydedildi.

Çoğu yıldızın birden fazla gezegene sahip olduğunu belirten Marcy, "Birini bulduğumuzda, ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü geliyor" dedi. 3 yıl önce buldukları yeni bir gezegenin kendilerini çok heyecanlandırdığını anlatan Marcy, Gliese 436 yıldızının etrafında dönen Neptüne benzer ve Dünyadan farklı olsa da suyla kaplı gibi görünen bir gezegenin bilim adamlarını meraklandırdığını hatırlattı.

"Samanyolu galaksimizde 200 milyar yıldız var. Onların belki de yüzde 10unun yerleşilebilir gezegenlere sahip olduğunu tahmin edebiliriz" diyen Marcy, az çok bizim Samanyolu galaksimize benzer ve bizim gibi on milyarlarca gezegeni olan yüz milyarlarca galaksi bulunduğunu söyledi. Marcy, yine de gezegenlerin çoğunun bir yıldız etrafında dairesel yörüngeye değil, eliptik yörünge denilen daha uzamış bir yörüngeye sahip olduğunu kaydetti. Dünyanın güneşe şimdikinden daha yakın olması halinde kaynayacağını, daha uzak olması halindeyse donacağını hatırlatan Marcy, dolayısıyla çok uzak yörüngenin yaşamı destekleyemeyeceğine dikkati çekti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 670
favori
like
share
MeMoLi Tarih: 08.09.2007 04:24
sagol
turkbey Tarih: 31.08.2007 22:53
tsk sağolasın
pisipisi Tarih: 28.08.2007 23:24
eline sağlık teşekkürler
CA-CHALLENGE Tarih: 17.08.2007 17:13
paylaşım için teşekürler
karakurum Tarih: 12.08.2007 14:02
paylaşım için teşekkürler
matrakSsS Tarih: 02.06.2007 12:03
hayırlı olsun inşallah faydalı olur
Sindy Tarih: 01.06.2007 18:38
Paylasim icin tesekkurler