ÖSS'ye girecek öğrencilerin ailelerine, sınav stresinin öğrenci başarısını düşürdüğü hatırlatıldı.Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mediko Sosyal Birimi Uzmanı Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, anne babaların üniversite sınavına girecek çocuklarını, başarısız olacakları korkusuyla baskı altında tutmalarının onların sınav kaygısını artırdığı uyarısında bulundu.

Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girecek öğrencilerin ailelerini uyaran Dr. Sabri Yurdakul, sınav stresinin öğrencinin başarısını düşürdüğünü belirtti. Anne babaları tarafından sınavda başarılı olmaları konusunda uyarılmalarının, çocukların kaygılarını daha da arttırdığını bildiren Yurdakul, kaygı içinde olan öğrencilerin başarılarının düştüğünü ve daha çok sıkıntıya girdiklerini kaydetti.

Umutsuz ve kaygılı olan üniversite adaylarının intiharı düşünebildiğini anlatan Dr. Yurdakul, şunları söyledi:
“Gençlerin sınav kaygısı aileler tarafından destekleniyor. Aileler, onların başarısız olacağı korkusuyla sürekli öğrencileri uyarıp, onların var olan kaygılarını daha fazla arttırıyor. ‘Bu sınavı mutlaka kazanman gerekir, bu senin son şansın, hayatının dönüm noktası’ gibi söylemler öğrenciyi strese ve umutsuzluğa sokar. Kesinlikle çocuklara böyle şeyler söyleyip, baskı altına almak çok yanlış bir davranış. Hele hele bir kaç kez sınava girip de başaramayan öğrencilere bunları söylemek, çok büyük sorunlar doğurabilir. Öyle ki, sınav konusunda rahat olan gençler, anne ve babaları tarafından duyarsızlıkla, sınavı önemsememekle suçlanıyor. Öğrenci yaşadığı bu baskıyla sınavdan kaçıp, kurtulmanın yollarını arıyor. Bunun sonucunda öğrenciler, umutsuzluğa kapılarak, ne yapacağını bilmez bir hale düşüyor."

SİZİN ÇOCUĞUNUZ
Ailenin, çocuğunun sınavı kazanıp kazanmayacağı üzerinde durmasının başarısını düşüreceğini sözlerine ekleyen Yurdakul, “Bu yüzden ailelerin yorum yapmadan gençlerin yanında olmaları, kazansalar da kaybetseler de, kendileri için kıymetli olduklarını söylemeleri gereklidir. Aileler, mümkün olduğu kadar gençlere destek olmalı, çalışma ve çabalarını desteklemeleri gerekir. Sadece başarıya odaklanmak, kazanıp kazanmayacakları üzerinde durmak, gençleri daha çok başarısızlığa götürecektir. Bunun için ailelerin çok dikkatli olması ve gençleri kaygıya yöneltecek söz ve davranışlardan kaçınmaları gerekir” diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 416
favori
like
share