Türkiye de hamburger ve kolayla tanışma yaşı 1 e indi. Uzmanlar sağlıksız fast-food kültürüyle yetişen bu çocukların 20 yıl sonra kalp hastası olacağını söylüyor. İşte uzmanların açıklamaları

ABD ve Avrupa daki fast-food devleri, kamuoyu ve hükümetlerin baskısıyla ürünlerinde sağlıksız yağların kullanımına son vermeye başladı. VATAN gazetesi de üst üste yaptığı haberlerle hem fast-food ve cips gibi abur cuburların zararları konusunda okurları uyarıyor hem de fast-food devlerini bu önlemleri Türkiye de de almaya çağırıyor. Peki obezite ve kalp hastalıklarının bir numaralı nedenleri arasında sayılan fast-food un zararları neler? Özellikle çocuklarda nasıl tahribatlara yol açıyor?

Anneler mutlaka okusun!

İşte bu soruları Türkiye nin bir numaralı kalp cerrahlarından Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez e sorduk. Yanıtları şok edici. Özellikle annelerin bu yazıyı mutlaka okuması gerekiyor:

Türkiye de hamburger ve kolayla tanışma yaşı 1 e indi. 13-24 aylık dört çocuktan birisi kola içerken, 24-36 ay arasında bu oran yüzde 41 e çıkıyor. Anneler çocuklarını sürekli olarak Koşma, soğuk su içme hasta olursun diye uyarıyor. Ama asıl tehlikeyi gözardı ediyorlar. Şimdi çocukların fast-food la beslenmesine izin veren anneler, 20 yıl sonra onların başta kalp hastalıkları olmak üzere obezite, diyabet gibi hastalıklara yakalanmalarına neden olacak.

ABD de niye herkes şişman!

Anneler çocuklarını çok seviyor, onları koruyorlar. 24 saati planlıyorlar ama hiçbir anne görmedim ki, Aman oğlum fast-food yeme, 20 sene sonra kalp hastası olursun desin. Annelere bunu öğretmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın gençlerimizin 20 yıl sonrasını planlamak zorundayız. Türkiye de 200 bin kalp hastası var ama bu rakam 10 yıl sonra iki katına çıkacak. Ve Türkiye şu anda ABD nin yaşadığı duruma düşecek. 100-110 kiloluk gençler sokaklarda dolaşıyor ve orada herkes şişman olduğu için kimse sağlıksız olduğunun farkına bile varmıyor.

İçyağı alışkanlık yapıyor

Fast-food ürünlerin lezzeti içyağından geliyor. Bir hamburgerde bulunan iç yağı oranı yüzde 60. O iç yağının verdiği lezzetin tadı gizli bir alışkanlık yapıyor. Sigara gibi. Çocuk bir tane hamburger yerse, ondan sonra hep hamburger istiyor. Çünkü ciddi bağımlılık yapan bir beslenme şekli. Ayrıca ucuz, kolay ulaşılabilir, her an temin edilebilir. Annelerin de kolayına geliyor, sabah kahvaltı hazırlamaktansa cebine para koyuyor hamburger alıyor çocuk. Öğlen okulda çıkan servis yemeği yerine hamburger almayı tercih ediyor

Dondurulmuş et de zararlı

Çocuklarda aileyle birlikte yemek yeme, masaya oturup çatal bıçak kullanma alışkanlıkları gelişmiyor. Olay sadece bir hamburger değil, dondurulmuş etlerle yapılan köfteden tutun, pideye, lahmacuna kadar uzayan bir zincir. Mesela fast-foodlar ın hamur kısmı çok çabuk kana karışıyor ve çocukların metabolizmalarını bozuyor. Çocuklar çok çabuk acıkıyor, kilo aldıkça kilo alıyor.

Genetik olarak Türkler in iyi kolesterolü düşük

Türkler in kalp hastalıkları konusunda dünyada birinci sırada olduğunu söylüyor Prof. Dr. Sönmez: 35-74 yaş arasındaki 100 bin erkek ölümünün 650 si kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Bu oran Kore de 40. Kadınlarda da aynı şekilde oran yüksek. Her 100 bin kadın ölümünden 250 si kalpten kaynaklanıyor. Bu rakamlar diğer ülkelere göre çok yüksek. Ünlü cerraha göre bunun nedeni ise genlerimizden kaynaklanıyor:

Türkler genetik yapı olarak koroner damar hastalıklarına çok yatkın. HDL denilen yararlı kolesterol Türk insanında düşük. Bu bizim zaten oyuna 1-0 geride başlamamıza neden oluyor. Mesela Almanya da yaşayan 3 üncü kuşak Türk çocukları üzerinde yapılan bir araştırma, bunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Almanya da doğan, onlar gibi yaşayan, beslenen, spor yapan çocuklarda bile HDL değerleri düşük. Yanlış ve sağlıksız beslenme de bu oranı iyice düşürüyor.

İyi kolesterol ne işe yarar?

Kolesterol tamamen kötü değil. İyisi de var. Kötü kolesterol (LDL), kan damarları duvarlarına girerek damarları tahrip ederken, iyi kolesterol (HDL) ise vücudun kullanamadığı yağı karaciğerden safraya boşaltmak üzere taşıyor. Kolesterolün bir tür ters naklini yaptığı için iyi kolesterol olarak adlandırılıyor.

İyi kolesterolün düşük olması ise kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini artırıyor.

Fast-food ların ışıklı panoları, kampanyaları yasaklanmalı

Prof. Dr. Bingür Sönmez, çocukları ve büyükleri sağlıksız fast-food ürünlerinden uzak tutmanın çözümü için mutlaka uzun soluklu çalışmaların gerektiğini anlattı ve bu konuda radikal öneriler sundu:

SİGARAYLA MÜCADELE GİBİ: Fast-food la mücadele programı mutlaka bilimsel bir ekip tarafından yürütülmeli. Ancak sosyal bir lider veya sevilen bir sanatçı gibi de medyatik yüzler kullanılmalı. Sigarayla verilen mücadele kadar ciddi bir çalışma olmalı.

DISNEYLAND DE YASAK: Fast-food mağazalarında ışıklı panolar ve çocukları cezbetmeye yönelik; Bir alana bir bedava, oyuncak dağıtma gibi kampanyalar mutlaka yasaklanmalı. Çocukların ayakta olduğu saatlerde fast-food reklamları kesinlikle yapılmamalı. Disneyland de fast-food yasağı konuldu ve 1 milyar dolar zarar göze alındı. Onlar bu işi pornoyla mücadele kadar ciddiye alıyorlar.

SAĞLIĞA ZARARLI YAZILMALI: Biz sigara satan yerleri, fabrikaları kapatamayız ama içilmemesi için kampanyalar düzenledik, zararlarını anlattık ve seneler sonra paketlerin üzerine Sigara öldürür yazıldı. Ben inanıyorum ki 20 yıl sonra fast-food dükkanlarının üzerine de sağlığa zararlıdır yazılacak. Ama bunun için topyekün bir mücadele olmalı. Mesela devlet kurumlarında, okullarda katı yağın kullanımı bir genelge ile yasaklanabilir. Hayal mi hayal! Ama olacak.

ÇÖZÜM EGE MUTFAĞINDA: Mutlaka ve mutlaka Ege mutfağı gibi sağlıklı beslenme tarzına dönülmeli. Fast-food mağazaları artık salata gibi sağlıklı mönüler de oluşturuyor. Biz bunu geçen yıllarda söylemiştik ama bize o zaman bunun mümkün olmadığını anlattılar. Oysa şimdi bu mönüleri yaratmak zorunda kaldılar. Bu çok iyi bir gelişme.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 497
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 04.06.2007 16:30
fast food konusunda anne ve babalara büyük görevler düşmekte çoçukları zararlarına karşı bilgilendirmeliler
Yasashii Kioku Tarih: 04.06.2007 10:52
cok tesekkürler !!!

ah ah bu fast food la isimiz var.... kaldirsinlar yaa
matrakSsS Tarih: 04.06.2007 10:51
çok kötü bir haber bizlerinde dikkat etmesi gerekiyor