[COLOR=burlywood]Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, astronotların, dün gece fırlatma esnasında uzay mekiğinde herhangi bir hasar oluşup oluşmadığını kontrol edeceklerini bildirdi.

Kontrol işlemi seferin ikinci gününde mekiğin yük bölümünde bulunan vinç kolunun ucuna yerleştirilen lazerler ve kameralarla yapılacak.

Uzay mekiği Discovery, Salı günü Türkiye saatiyle 21de, bu kez planladığı gibi, fırlatıldı. Geçen hafta sonu için planlanan uçuş elverişsiz hava koşulları nedeniyle iki kez ertelenmişti.

Kalkışa saatler kala Discoverynin dış yakıt tankını saran köpük tabakasında bir yırtık tespit edilmiş ama yetkililer, yırtığın büyük olmadığını, uçuşu geciktirecek önemde bir tehlike oluşturmadığını bildirmişlerdi.

Ancak Discovery fırlatıldıktan birkaç dakika sonra bazı parçaların kopup düştüğü gözlendi. Bu parçaların tankı saran yalıtım tabakasından koptuğu sanılmakla birlikte, buna kesin bilgi gözüyle bakılmıyor.

Ayrıca parçaların, Discoveryye çarpıp çarpmadığı, çarptıysa hasar verip vermediği de belli değil.

Üç yıl önce Discovery'nin kardeş mekiği Columbia dünyaya dönerken atmosfere girişi sırasında yanarak düşmüş, mekikteki yedi astronotun hepsi ölmüştü.

Kazaya, kalkış sırasında yakıt tankını saran köpükten kopan bir parçanın sol kanada çarparak ısıya dayanıklı dış kaplamada neden olduğu hasar yol açmıştı.

Discovery, o kazadan sonra yapılan ikinci mekik seferini gerçekleştiriyor.

Kazadan sonra uçuş güvenliğinin artırılması için seferlere ara verilmişti.

Geçen yıl, iki yıl aradan sonra yapılan ilk sefer sırasında Discoverydeki astronotlar aracın dışını kontrol etmek ve onarım yapmak için gelistirilen yöntemleri ilk kez denemişlerdi.

13 ton malzeme taşıyor

Discovery'nin beş erkek ve iki kadın astronottan oluşan mürettebatı, Amerikan Uzay Mekiği Programı'nın 115. uçuşunu gerçekleştiriyor.

Uzayda 12 gün geçirmesi planlanan mekik, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yaklaşık 13 ton ağırlığında malzeme taşıyor. Discovery de bir yolcu var.

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Reiter uzay istasyonunda mekikten inecek ve istasyonda altı ay kalacak ilk Avrupalı astronot olacak.

Discovery, Uluslararası Uzay İstasyonu'na perşembe günü varacak.

Araç 16 Temmuz'da Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ne dönecek.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 385
favori
like
share
Sindy Tarih: 03.06.2007 11:18
paylasim icin tesekkurler