[COLOR=burlywood]Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, bugün Brükselde toplanıyor. 124 ülkeden delegelerle bilimadamlarının katılacağı toplantıların sonunda Cuma günü küresel ısınmayla ilgili bu yılki ikinci rapor yayımlanacak.

Dünyanın dört bir yanından 2 bin 500 bilimadamının 6 yıllık bir çalışma sonucu hazırladıkları rapora, 285 delegeyle 50den fazla bilimadamı Brükselde 5 gün sürecek toplantılarda nihai şeklini verecek. .

Uzmanlar, Avrupada 2003 yazındaki aşırı sıcakların 16 ülkede 70 binden fazla kişinin ölümüne yol açtığını da hatırlatıyor. Şubat ayındaki raporda 2100e kadar dünyanın ortalama 1,8 ila 4 derece ısınacağını söyleyen Hükümetler arası İklim Değişikliği Uzmanlar Grubu, sıtma ve deng humması gibi tropikal hastalıkların yayılacağını, ishal, kötü beslenme, polen alerjisi, sıcak dalgaları, fırtınalar, kuraklık ve sellerin bedelini insanların ödeyeceğine dikkati çekiyor. .

ETKİLER HERKES İÇİN AYNI OLMAYACAK [COLOR=burlywood]İklim uzmanları, küresel ısınmanın etkilerinin herkes için aynı olmayacağı uyarısında da bulunuyor. Örneğin en çok etkilenecek bölgelerin başında kuzey kutup dairesi yani Arktik geliyor çünkü iklim değişikliği özellikle bu bölgeyi vuracak. .

İklim değişikliğinden fazla etkilenecek olan bir başka bölgeyse Afrika. Uzmanlar, kıtada sağlık sorunları, salgın hastalıklar, su sıkıntısının yanı sıra kıyı bölgelerinde okyanus seviyesinin yükseleceğini ve buna bağlı sıkıntıları dile getiriyor. .

YOKSULLAR DAHA ÇOK ETKİLENECEK [COLOR=burlywood]Yoksul ülkelerdeyse küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin daha belirgin olacağı belirtiliyor. Uzmanlar sıcaklığa, deng, kolera, sıtmaya bağlı ölümlerde artış görüleceğini ve mevsimin uzamasının da Afrikada hastalıkların yayılmasına yol açacağını söylüyor. BMnin finanse ettiği Hükümetler arası Küresel Isınma Uzmanlar Grubunun raporunun belli başlı noktalarıysa şöyle: .

İNSAN SORUMLULUĞU [COLOR=burlywood]İnsan faaliyetlerine bağlı sera etkisi yaratan gazlar, 20. yüzyılın ortalarından itibaren dünyanın sıcaklık ortalamasının artmasından sorumlu. Son 50 yıldır kaydedilen iklim değişikliğini sadece doğal nedenlerle açıklamak mümkün değil. Atmosferde sera etkisi yapan gazların yaşam süresi yüzünden, CO2nin geçmişteki gelecekteki salımı küresel ısınmayı ve deniz seviyesinin yükselmesini bin yıldan fazla bir süre daha artırmayı sürdürecek. .

SICAKLIKLAR ARTACAK [COLOR=burlywood]Yüzyılın sonunda sıcaklıkların 1980-1999a nazaran 1,8 ila 4 derece artması bekleniyor. En önemli sıcaklık artışı kıtalarda beklenirken, Hint Okyanusunun güneyiyle Kuzey Atlantikin bazı yerlerinde daha az etki görüleceği tahmin ediliyor. Son yıllarda küresel ısınma artışıysa son 100 yıla (1906-2005) nazaran 0,74 artmış durumda bulunuyor. .

OKYANUSLAR VE BUZULLAR [COLOR=burlywood]Okyanusların seviyesinin yüzyılın sonunda (1980-1999a nazaran) 0,18 ile 0,59 metre yükselmesi bekleniyor. 1961den beri dünya okyanus ortalama ısısı 3 bin metre derinliğe kadar artmış durumda. Sanayileşme öncesi dönemin değerlerine oranla 1,9 ila 4,6 derecelik ortalama ısınmanınsa deniz seviyesinin 7 metre civarında yükselmesine ve Grönlanddaki buzulların uzun vadede tamamen yok olmasına yol açabileceği tahmin ediliyor. .

OLAĞAN DIŞI OLAYLAR DEVAM EDECEK [COLOR=burlywood]Aşırı sıcaklar, sıcak dalgaları ve şiddetli yağışlar sık görülmeye devam edecek. Gelecekte tropikal fırtınalar daha yoğun görülecek. Yağışlar daha şiddetli olacak, bununla birlikte bazı bölgelerde azalacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 412
favori
like
share
digimen Tarih: 09.08.2007 19:37
az kaldı zaten kıyameti yaşamaya başladık bile
askey Tarih: 29.07.2007 12:57
tesekkurler kardes paylasim icin ellerine saglik
Sindy Tarih: 04.06.2007 10:53
Allah sonumuzu hayir etsin :79:
Nerqish Tarih: 04.06.2007 09:14
[COLOR=coral]malesef kotuye dogru gidiyoruz :79:
Sindy Tarih: 04.06.2007 09:04
kuresel isinma :79:

paylasimin icin tesekkurler