[COLOR=burlywood]Kiloların kalın ve uzun giysilerle saklandığı kıştan yaza geçtiğimiz bu günlerde şok diyetler yine revaçta. Ancak, zayıflayayım derken sağlığınızdan hatta hayatınızdan olmayın

Saflaşma, kafein, İsveç, ot, yıldız, yoyo, savunma, soğan çorbası ve diğerleri... Havaların ısınmasıyla yine gündeme gelen bu şok diyetlerin hepsi, fazla kilolardan kısa sürede kurtulmayı sağlıyor. Ancak şok diyetlerle hızla verilen kilolar aynı hızla hatta fazlasıyla geri alınıyor ve ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Diyetisyen Seçil Kenar, Günlük 1000 kalorinin altında olan diyetler metabolizmayı harap ediyor diyerek kısa sürede sonuç alınan şok diyetlerin ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor.

ŞOK DİYET ÇILGINLIĞI

[COLOR=burlywood]Havaların ısınmasıyla başlayan diyet çılgınlığında en popüler olanlar, kısa sürede çok kilo verdiren şok diyetler. Bunların başında ise sadece çiğ sebze, meyve yemeğe ve laksatif kullanmaya yönelik saflaşma; gün içinde üç adet meyve yiyerek sınırsız kahve, çay ve kola tüketmeyi öneren kafein; sadece su içmeye dayalı detoks, günde sadece 1 kilogram meyve yemeğe yönelik Holywood yıldızı; iki gün 400 kalori; sonraki iki gün 2000 kalori alınan yoyo gibi diyetler geliyor.

ŞOK DİYETLER METABOLİZMAYI YAVAŞLATIYOR

[COLOR=burlywood]Günlük 1000 kalorinin altında olan ve metabolizmayı hırpalayan şok diyetlerin, sağlık açısından son derece ciddi sakıncalar doğurabileceğini söyleyen Diyetisyen Seçil Kenar, Zayıflayayım derken sağlığınızdan, hatta hayatınızdan olmayın uyarısında bulunuyor: Kişi, günlük alması gereken vitamin, mineral, yağ, protein ve karbonhidrat gibi temel besin öğelerini alamıyor ve metabolizmasını yavaşlatıyor. Örneğin, diyete başlamadan önce günde harcadığı enerji 1800 kalori iken, diyet yaptıktan sonra bu hız 1400 veya 1300lere düşüyor. Metabolizma yavaşladığı için diyeti bıraktıktan sonra az yese de kilo alıyor ve durum, Ne yesem yarıyora dönüyor.

DİYET ÖLÜMLE SONLANABİLİR

[COLOR=burlywood]Kenara göre, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları ve ileri düzeyde anemi, şok diyetlerin neden olduğu ciddi ve kalıcı hastalıklardan sadece birkaçı. Safra kesesi bozuklukları, kolesterol, kalp ritminde bozulma, sinir ve sindirim sistemi hastalıkları gelişiyor. Vücutta yaralar oluşuyor, özellikle de ağız ve dilde yaralar çok görülüyor. Hormonal dengesizliklere bağlı adet düzensizlikleri ve adetten kesilme, saç ve tırnaklarda kırılma ve dökülme, B vitamini eksikliğine bağlı kronik yorgunluk şok diyetlerden arta kalan bazı sorunlar. Ama en önemlisi bütün bunların sonunda ölüm riski artıyor ve insanlar bu nedenle hayatlarını kaybediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 408
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 04.06.2007 16:47
teşekkürler nergish diyet yaparken mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir
Yasashii Kioku Tarih: 04.06.2007 13:13
evet su aralar yine cogaldi anorexia nervosa

herkes mankenlere özeniyor
Nerqish Tarih: 04.06.2007 11:51
dikkat etmemiz gerekiyor anorexia hastaligindan olenler cok Allah korusun :2:
matrakSsS Tarih: 04.06.2007 10:49
istesemde olmuyor zaten
Sindy Tarih: 04.06.2007 10:00
ellerine saglik

evet gercektende cok onemli.
Yasashii Kioku Tarih: 04.06.2007 09:59
tesekkürler nergish ablacigimm !!! :2:

cok önemli bi konu :5: