Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA),Liverpool taraftarlarını, ''Avrupa maçlarında en kötü davranış sergileyen taraftar grubu'' olarak ilan etti. UEFA Başkanı Michel Platini'nin, İngiltere Spor Bakanı Richard Caborn'a gönderdiği ve son 4 yılın gizli polis servisi ile tarafsız güvenlik kayıtları baz alınarak hazırlanan rapora göre, İngiltere Premier Ligi takımlarından Liverpool, ''Avrupa'nın en kötü davranışlara sahip taraftarlarına sahip takımı'' ilan edildi.

UEFA Basın Sözcüsü William Gaillard, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Son olarak geçen hafta Şampiyonlar Ligi final maçında Liverpool taraftarlarının çıkardığı olaylar, örneklerden sadece biri. Maçtan önce diğer taraftarların veya çocukların elinden çaldıkları biletlere ne demeli? Atina'da olanları ve Liverpoollu taraftarların yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Elimizde 2003 yılından bu yana karıştıkları 25 olay var. Neden Şampiyonlar Ligi finalinde AC Milanlı taraftarlar olay çıkartmıyor da sadece Liverpoollu taraftarlar taşkınlık yaratıyor'' diye konuştu.
Ac Milan'ın, Liverpool karşısında 2-1 galip geldiği Şampiyonlar Ligi final maçında sahte biletli ve hatta biletsiz taraftarlar Olimpiyat Stadı'na giriş yapmış, bir çok biletli taraftar stat dışında kalmıştı. Taraftarlar stadın girişine yığıldığında Yunan polisi olaylara müdahale etmiş ve göz yaşartıcı gazla sopa kullanmak zorunda kalmıştı.
Liverpool taraftarları, 1985 Avrupa Kupası finalinde Brüksel'deki Heysel Stadı'nda 39 İtalyan taraftarın hayatını kaybettiği ve Liverpool ile Juventus arasında yapılan maçta çıkan olaylardan sorumlu tutulmuştu. Bu olayın ardından Liverpool, 5 yıl boyunca Avrupa müsabakalarından men edilmişti.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 465
favori
like
share
ZeuS Tarih: 07.06.2007 11:49
yada iLk yarıdaki fb = GALATASARAY macını izLememişLer..
okanoo28 Tarih: 07.06.2007 00:36
o zaman UEFA son Gs-FENERBAHÇE derbisini henüz izlememiş... :18:

izledikten sonra Liverpool taraftarına haksızlık ettiklerinin farkına varacaklar.. :85:

bu müstesna ünvanı hakeden taraftar grupları ligimizde fazlasıyla mevcut..
FreddyKrueger Tarih: 04.06.2007 12:41
[COLOR=#c0ccf4]LiwerpooL we Diqer InqiLiz TaraftarLar = HoLiqan...


:85: