Mobil iletişimde dünya devi Nokia, cep telefonlarına enerji tasarrufu alarmı ekleyen ilk marka oluyor. Yeni Nokia 1200, Nokia 1208 ve Nokia 1650 model cep telefonlarında başlayan uygulama, zaman içinde tüm Nokia ürünlerinde de kullanılmaya başlayacak.Nokia, batarya dolduğunda şarj aletinin fişinin prizden çekilmesi için kullanıcıları uyaran cep telefonları üretti. Mobil cihazlarda bir "ilk" olan bu uygulama sayesinde, bir yıl içinde 85.000 evin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji tasarrufu sağlanacağı tahmin ediliyor. İlk olarak yeni Nokia 1200, Nokia 1208 ve Nokia 1650 cep telefonlarında göreceğimiz bu alarm uygulaması, zaman içinde bütün Nokia ürünlerinde yer alacak.

Bu alarmlar, Nokia önderliğindeki cep telefonu üreticilerinin fikir birliği yaparak hayata geçirmeye karar verdikleri çevre koruma girişimlerinden biri. Nokia da, alarm uygulamasını ürünlerinde kullanan ilk marka oluyor.

Nokia, enerji tasarrufu oranını en üst düzeye çıkarmak için bu alarm uygulamasını ilk olarak geniş kitlelere hitap eden ürünlerinde kullanmaya karar verdi. Bu özelliği de içeren yeni Nokia 1200, Nokia 1208 ve Nokia 1650 modellerinin, hızlı büyüyen piyasaların yanı sıra Türkiye'de de satışa sunulması planlanıyor.

Alarmlar, Nokia'nın gerçekleştirdiği enerji tasarrufu uygulamalarının en yeni örneklerinden birisini oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl, şirketin en son şarj aleti serisi, enerji verimliliği konusunda, ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA - Environmental Protection Agency) tarafından Enerji Yıldızı (Energy Star) ödülüne layık görülmüştü. 2005 yılından beri kullanılmakta olan şarj aletleri, Enerji Yıldızı alabilmek için gerekenden %50-70 daha az enerji tüketerek EPA standartlarının çok üstüne çıkıyor ve ayrıca en yüksek Avrupa Birliği standartlarını karşılıyor.

Nokia, şarj aletlerinin enerji tüketimini daha da azaltmak için iddialı hedefler koyuyor. Şirket, 2010 yılı itibarıyla, bir şarj aletinin telefona bağlı olmadan, sadece prize takılıyken harcadığı elektrik miktarını %50 düşürmeyi hedefliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share