Sağlıksız koşullarda üretilip satılan dondurmalarda bakterilerin kolaylıkla üreyebildiği, açıkta satılan dondurma ve buzlu içecekler tüketilirken dikkatli olunması gerektiği vurgulandı...

[COLOR=burlywood]ANKARA - Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, sıcak yaz günlerinin gelişiyle birlikte başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketiminin arttığı, sağlıksız koşullarda üretilip satılan dondurmalarda bakterilerin kolaylıkla üreyebildiği, bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurma ve buzlu içecekler tüketilirken dikkatli olunması gerektiği belirtildi

Güvenilir olmayan yerlerle sokak satıcılarından alınan dondurmaların insan sağlığını tehdit ettiği vurgulanarak, Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Bu nedenle dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemli denildi.

Paketlenmiş dondurma ve buzlu gıdalar tüketilirken paketin üzerindeki etiketin okunması, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının üretim izninin olup olmadığına ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi, izinsiz veya son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin asla satın alınmaması gerektiği bildirildi.

Açıklamada, Sağlıksız ve hijyenik şartlardan uzak dondurma ve buzlu ürünlerin tüketimi hastalıklara davetiye çıkarıyor denildi.

BESLEYİCİ DEĞERİ YÜKSEK GIDA GRUBUNDA

Sağlıklı koşullarda ve hijyen kurallarına uygun üretilerek satılan dondurmaların protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleriyle kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içerdiği, bu nedenle uygun ortamlarda üretilen ve satılan dondurmaların besleyici değeri yüksek gıda grubunda yer aldığı kaydedildi.

Dondurma üretiminde sütün yanı sıra şeker, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel, glikoz şurubu, çeşitli meyve ve kıvam vericilerle bitkisel yağ, doğal ve doğala özdeş aromaların kullanıldığı belirtilerek, bu maddelerin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksi ne uygun olması gerektiği kaydedildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 458
favori
like
share
Nerqish Tarih: 07.06.2007 20:43
[COLOR=burlywood]paylasim icin sagol canim
matrakSsS Tarih: 07.06.2007 17:48
açıkta satılan dondurmaları sevmiyorum
fiber_optic Tarih: 06.06.2007 11:06
yazın en iyi şey sudur bana göre

Teşekkürler Ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 06.06.2007 11:03
sıcak günlerde bakteriler çok çabuk üredigi için dondurma alırken hijyene çok dikkat etmeliyiz.