Allah dostlarından Ebû Zekeriyya hasta döşeğinde ölümle pençeleşiyordu. Yakın dostlarından biri kendisen Lâ ilahe illallah, Muhammedün Resûlullah! (Allahtan başka ilah yoktur, Muhammed Onun kulu ve elçisidir.) sözlerini telkin etmek istedi. Bir etti, iki etti, üç etti. Ebu Zekerriya her defasında söylemeyi reddediyordu.
Bu durum karşısında yakın dostu Ebu Zekerriyanın son nefesinde imansız gideceğinden korktu ve endişeye kapılmıştı. Bütün bir ömrünü Allaha ibadet ve taat etmekle geçiren böylesine bir kimsenin şimdi hasta döşeğinde ölüm ile pençeleşirken Kelime-i Tevhid getirmemesine bir mana veremiyordu. Şeytanın bir kandırışına mı yenilmişti yoksa? Veyahut da yüce Allahın tecellisi karşında mı idi?
Bir müddet kafası bu düşünceler içinde çalkalanan dost baktı ki Ebu Zekerriya sanki kafasında resmi geçit yapan düşünceleri okuyormuş gibi bir aralık gözlerini açarak, Bana bir şey mi dediniz?diye sordu. Orada bulunanlar. Evet, üç defa şehadet getirmeni söyledik, her defasında reddettin. O yüzden büyük bir endişeye düştük diye cevap verdiler.
Bunun üzerine Ebu Zekerriya şu olayı anlatmaya başladı:
Lanetlik şeytan elinde su bardağı ile gelmişti: Sağ yanıma dikilmiş elinde suyu göstererek içecek misin? diye soruyordu. Karşılınğında ise, İsa, Allahın oğludur dememi istiyordu. Reddettim. Sonra sol yanıma geçip dikildi. Yine aynı hareketleri tekrarlayarak İsa, Allahın oğludur cümlesini söylememi istedi. Yine reddettim. Üçüncü olarak La ilahe (Allah yoktur) diye söyledi, yine reddettim. Böylece her çareye başvurarak tam manasıyla yoklamasını yapıp da müspet bir netice alamayınca elindeki suyla dolu bardağı yere çarptı ve sıvışıp gitti. İşte gerçekte ben sizi değil, onu reddediyordum
Ardından da Şehadet getirerek ruhunu teslim eden Ebu Zekerriya gülen bir çehreyle Cennete yolculuk ettiğini müjdeliyordu.

Yüce Allah (c.c.) cümlemizi kendisini İslamın hizmetine vererek Cennetlik olan kullarından eylesin, amin

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
favori
like
share
GÜLSiMA Tarih: 10.06.2007 12:07
amin inşallah cemre aminnnn
C_e_m_r_e Tarih: 10.06.2007 02:06
ALLAH razi olsun cok guzel paylasim
seytan insanin son aninda bile imansiz gitmesi icin calisiyor RABBIM bizi seytana uydurmasin AMIN
exel@ns-MS- Tarih: 07.06.2007 21:10
Ellerine sağlık sahabeler çok teşekkür ederim sağol
Asiyan Tarih: 07.06.2007 17:40
inşallah çok teşekkürler Allah razı olsun
Gönülce Tarih: 07.06.2007 08:49
Aminnn
Allah razı olsun paylaşımın için