Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, "son zamanların moda hastalığı olan karaciğer yağlanmasının, gelişmiş ülkelerde obezitenin artmasıyla birlikte giderek önem kazandığını" söyledi.

Karaciğer hastalıklarının, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ölüm nedenleri arasında yer aldığına işaret eden Tözün, bu hastalıkların en önemli özelliklerinin, "sinsi seyretme ve geç dönemde komplikasyonlarıyla ortaya çıkma" olduğunu belirtti.

Dünyada hastalık ve ölüme en fazla neden olan karaciğer rahatsızlıklarını; Hepatit B ve C, karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve alkole bağlı karaciğer hastalıkları olarak sıralayan Tözün, "Bunun yanı sıra son zamanların moda hastalığı karaciğer yağlanması, gelişmiş ülkelerde obezitenin artmasıyla birlikte giderek önem kazanmıştır" dedi.

Karaciğer naklinin, günümüzde kaliteli yaşam sağlamanın başlıca çıkış kapısı olduğunu, ancak bu konudaki sorunların hala aşılamadığını belirten Tözün, "Milyon kişi başına kadavradan karaciğer sağlama oranı ülkemizde 1.7 iken, bu oran İspanya'da 33.7'dir. Nakil konusunda son yıllarda bakanlık düzeyinde gösterilen yoğun çabalara rağmen, kadavra bulma meselesi ülkemizde halen lokal çözümlerle yürümektedir" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 07.06.2007 17:45
paylaşım için sağol
missx Tarih: 07.06.2007 12:01
teşekkürler su perisi..
Nerqish Tarih: 07.06.2007 10:11
malesef insanimiz spor aliskanligi edinmiyor emegine saglik
Sindy Tarih: 07.06.2007 10:03
Evet sismanligin bir zarari daha

paylasimin icin tesekkuler