Size gelen mektubu merak edipte açmazmısınız ?

Tamamiyle alıntıdır . Faydalanmak dileğiyle... Mutlaka okuyun cok guzel !


işte Allahın size mektubu: Kur'an-ı Kerim

Nice muslumanlar gordum iman etmiş Allah'a ve Kitabına ama Allah'tan gelen msj'ı merak edipte hala okumamış.

Kurtuluşunun sadece Kur'anda olacağını bileceksin ama okumayacaksın. Buyuk bir çelişki bu.
Bir Müslümanın en önemli görevlerinden birisi de, Kuran-ı Kerim-i okumak, okutmak ve manasını anlamaya çalışmaktır.

Zira Kuran-ı Kerimden asgari ibadetini yapacak kadar ayet ve sure okuyup ezberlemek, her Müslümanın üzerine farzdır. Yüce Allah şöyle buyuruyor: Ey Muhammed! Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. (Kehf, 27)
Öyle ise, Kuran okunduğunda hemen ona kulak verin, susup dinleyin ki merhamete nail olasınız. (Araf, 204)Onlar Kuran'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri kilitli mi? (Muhammed 24)

Hz. Peygamber de şöyle buyurmuştur:Sizin en hayırlınız Kuran-ı öğrenen ve onu öğretendir. (R.Salihin,h.no:995.)
Kurandan tek harf okuyana bile bir sevap vardır. Her sevap on misliyle yazılır. Elif-Lâm-Mim bir harftir demiyorum. Aksine elif bir harf, lâm bir harf ve mim de bir harftir." (Tirmizî, 16, 2912. H.)

"Kim Kurân'ı okur, ezberler, helâl kıldığı şeyi helâl kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabûl ederse Allah, o kimseyi cennete koyar. Ayrıca cehennemlik olan âilesinden on kişiye de şefaatçi kılınır." (Tirmizî, 13, 2907 H.)
Kim öğrenir, öğrendiği ile amel eder ve öğretirse göklerde saygı ile anılır. "Şüphesiz insanlardan Allah'a yakın olanlar vardır!"
Ashap: "Ey Allah'ın Resulü! bunlar kimlerdir?" diye sordu.
"Onlar Kuran ehli, Allah ehli ve Allah'ın has kullarıdır!" cevabını verdi."

 Kim Kuranı okur, öğrenir ve onunla amel ederse kıyamet günü anne ve babasına nurdan bir taç giydirilir. Onun ışığı güneş ışığı gibidir. Onun anne ve babasına iki elbise giydirilir ki dünya malı onlarla boy ölçüşemez. Anne ve babası bunlar bize ne karşılığında giydirildi derler onlara çocuğunuzun Kuran öğrenip amel etmesi sebebiyle giydirildi denir. Öyleyse "Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen biri ol, dördüncüsü olma, helak olursun." (Fethul-Kebir, 1/204

Yüce Allah Kuran-ı Kerim de bizlere şöyle hitap ediyor. "Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerde olan dertlere bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir."(Yunus-51)

"Kuran-a sarılınız ve ayrılığa düşmeyiniz" (Al-i İmran-5)

Efendimiz de şöyle buyurur: "Çocuklarınıza Peygamber sevgisini, ehli beyt sevgisini ve Kuran okuma sevgisini güçlü bir şekilde aşılayıp gönüllerine ve kafalarına erleştiriniz." (Fethul Kebir 1/59)

Gayret sarf edilecek ve vakit tüketilecek en hayırlı şey, Allahın Kitabı'na yönelmektir. O'nu öğrenmek, öğretmek, düşünmek ve anlamaktır. Şunu da unutmamak gerekir ki, Kuran talimi, zihinleri gelişigüzel doldurmak, anlamlarına itibar etmeden ve içeriğine katılmadan metinleri kelimesi kelimesine ezberlemek değildir. Bilakis onu okuyup anlamaya çalışmaktır. Hz. Peygamber şöyle buyurdu: Kardeşinizi dininde bilgilendirin ve ona Kuran okumayı öğretin. İmam Ahmed,
Sahabenin on ayet on ayet öğrendiğini, onlardaki ilim ve ameli iyice öğrenmeden başka on ayete başlamadığını rivayet eder.

Kalbinde ve hayatında Kurandan bir şey olmayan kimse harap olmuş bir ev gibidir.
---------------------------------------------------------------------------
-----

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 489
favori
like
share
Asiyan Tarih: 07.06.2007 17:02
teşekkürler Allah razı olsun