[COLOR=burlywood]Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol,

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol

Hoşgörürlükte deniz gibi ol,

Ya olduğun gibi görün,Ya göründüğün gibi ol.

Mevlana Celaleddin Rumi

Anadolu toprakları yüzyıllardır birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Pek çok değerli şahsiyette gelip geçmiş, birçoğunun ismi günümüze kadar kalmıştır. Bu şahsiyetlerden biri de Mevlana dır.

Tam adı Mevlana Celaleddini Rumi dir. Rumi nin anlamı Anadolu dur. Anadolu muzla özdeşleşmiş bu insanın düşünceleri, şiirleri hala kulaktan kulağa dilden dile söylenmektedir. Anadolu dan çıkan bir diğer değerli şahsiyet olan Yunus Emre gibi Tanrı ve insan sevgisi en önemli mesajı olmuştur.

En önemli sözlerinden biri olan; Ne olursan ol yine gel bu değerli insanın geniş yüreğini yansıtmaktadır. İnsan doğup büyüdüğü topraklarda hangi tarihini, kültürün inancın gelip geçtiğini bilmeden kendi kimliğini keşfedemez. Bu gün aynı çatı altında yaşadığımız ülkemiz binlerce yıllık tarihi içinde bir çok zenginlik saklamaktadır.

Anadolu nun zengin kültürünü ne yazık ki bu gün bizler yeterli derecede bilemiyoruz. İncil de sık sık Anadolu illerinin adı geçer. İsa Mesih in izleyicilerine ilk kez Antakya da Hıristiyan ismi verilmiştir. İncil in Vahiy bölümünde İsa Mesih in seslendiği yedi kilise Ege bölgesinde bulunmaktadır.İsa Mesih in elçilerinden olan Pavlus bu topraklar üzerinde dolaşmış, İsa Mesih in müjdesini yaymış ve kiliseler kurmuştur.

İncil de Galatyalılar, Efesliler gibi bölümlerde Pavlus un bu kiliselere yazığı mektuplara isimler verilmiştir. Pek çok kişinin bilmediği bu gerçekler şunu da göstermektedir ki Hıristiyanlık Avrupa dan bu topraklara gelen değil tam tersine bu topraklardan bütün dünyaya yayılmıştır. Mevlana ve Hıristiyanlığın ortak paydası var Anadolu!

İsa Mesihin mesajı açıktır. Ona bir gün en önemli buyruğun ne olduğu sorulduğunda şu cevabı vermiştir. İsa ona şu karşılığı verdi: Tanrın Rab'bi bütün yüreğinle, bütün canınla ve bütün aklınla seveceksin.' İşte ilk ve en önemli buyruk budur. İlkine benzeyen ikinci buyruk da şudur: ‘Komşunu kendin gibi seveceksin.' Kutsal Yasa'nın tümü ve peygamberlerin sözleri bu iki buyruğa dayanır." Mat.22: 37-40

Kültürümüzün ve toprağımızın bir olduğu bu dünyada hepimiz birer komşu olarak yaşıyoruz. Hiç kimse kendisinden nefret etmez, sevmemezlik edemez.Anadolu nun tarihi hepimizin kimliğini belirlemekte. Büyük tasavufçular Tanrı nın sevgi olduğunu içlerinde hissetmişler, dostluk ve kardeşlik mesajlarıyla bunu insanlara yaymaya çalışmışlardır.Böyle bir toprağın çocukları olarak birbirimizi tanımaya çalışmaya ve sevmeye çalışarak onların bu mirasını yaşatalım.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 598
favori
like
share
vedatfgungor Tarih: 09.02.2008 21:55
bencede
orhan6161616161 Tarih: 09.02.2008 17:45
evet ellerine saglik
apocalypse Tarih: 05.02.2008 12:50
allah razı olsun
tutsakbulut Tarih: 17.06.2007 12:31
kardeş ; biz müslümanlara göre ALLAHIN kulu ile arasındakı kulun görevi PEYGAMBERLİKTİR Hz İSAda peygamberdir biz müslümanlar amentüye inanirız
SU-PERISI Tarih: 09.06.2007 15:27
Hz.Mevlananın sözleri çok anlamlı
paylaşımlarınız için ellerinize saglık.
arkadaşlar bu yıl biliyorsunuz Dünya mevlana yılı
görmenizi tavsiye ederim

Gönülce Tarih: 08.06.2007 09:26
paylaşımın için teşekkürler