diyet hataları - diyet yanlışları - diyette beslenme - diyette yenmemesi gerekenler - yanlış diyet

[COLOR=burlywood]
Bazı yiyecekler var ki dikkat etmediğinizde kilo almanızın en büyük sorumlusu olabiliyor. Bunları öğrenin, yerine sağlıklı alternatifler geliştirin.

Bir yiyeceği zararlı hale ne getirir? Tabii ki içerdiği kaloriler! Ama aynı zamanda içerdiği kalbe zararlı maddeler de. Ancak beslenme uzmanlarının altını çizdiği bir şey daha var; sevdiğimiz yiyeceklerden tamamıyla uzak durmanın, uzun vadedede daha çok yeme isteğine yol açacağını düşünüyorlar! Bu durumda siz en iyisi, sevdiğiniz zararlı yiyecekleri çok özel günlerinize saklayın ve kalan zamanda sağlıklı alternatifleri deneyin.


Diyet içecekler: 330 ml lik bir diyet içeceğinde 2 kalori var, yağ ve şeker bulunmuyor. Böylece hemen hemen hiç kalori ve yağ almıyorum diyorsanız, diyet içeceklerinde aynı zamanda hiçbir besleyici diğer bulunmadığını da hatırlatalım.

Ne yemeliyiz?
Sağlıklı alternatif: Taze hazırlanmış meyve kokteyli! 330 ml'de hiç yağ yok.
Hazır bisküvi ve çikolatalar: Bir küçük bisküvi 80 kalori ve 4.5 gram yağ içeriyor.

Sağlıklı alternatif: Ev yapımı meyveli kurabiyeler! Örneğin evde hazırladığınız incirli kurabiyelerin bir tanesinde ortalama 11 kalori ve 1 gram yağ bulunuyor.

Cipsler: Örneğin 1 paket soğanlı cipste ortalama 164 kalori, 11 gram yağ ve 0.8 gram tuz bulunuyor.

Sağlıklı alternatif: Yoğurt soslu havuç dilimleri. Sosunu hazırlamak için haşlanmış iki dilim karnabaharı ezip, kırmızı biber ve baharat ekleyerek yoğurtla karıştırın.

Su içmek kilo aldırır mı?
Bazı kişiler 'su içsem yarıyor' diye düşünürler ve suyun kilo aldırdığını zannederler. Oysa su içmenin kilo aldırdığı doğru değildir. Aksine su içmek kişinin kendisini tok hissetmesini ve daha az yemesini sağlar.

Acaba diyette ekmekten vazgeçmek doğru olur mu?
Ekmeğin içinde çok değerli olan B vitamini var. Üstelik yağ yok içinde. Kepek ekmeği yiyorsanız lif içeriyor ki bu da çok faydalı. Ekmek yemeyip krik krak, grissini yiyenler var. Bunların içinde yağ var, daha zararlı.

Yaş ilerledikçe kilo vermek zorlaşıyor mu?
Yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar, kilo vermek zorlaşır.

Diyeti bozmayın
Yatmadan önce bir şeyler yemek yanlış bir davranış mıdır?
Yatmadan önce bir şeyler yemek yanlış değildir ancak yenmese daha iyi olur. Sadece yemiş olmak için bir şeyler yemenin hiçbir anlamı yoktur. Yatmadan önce yemek konusunda şöyle bir teori vardır: Açıktır ki, yatakta uzanıp yatarken yediklerimiz kolay ve kısa sürede hazım olmaz. Bütün Akdeniz çevresine bakarsanız, hepsi geç yatarlar. Sonuçta dolu midelerle yatağa girdiklerinden yemekler gerektiği gibi hazmedilemez ve tabii bu insanlar şişmanlarlar.

Dengeyi bozmayın
Tek gıda rejimi yapmak zararlı bir uygulama mıdır?
Tamamen yanlış bir rejimdir. Çünkü herkes her gün doğru oranlarda yağ, karbonhidrat ve protein almak zorundadır. Her gün başka ve tek bir gıda almak vücudun dengesini bozar

Acaba hızlı yemek şişmanlatır mı?
Doyma sinyali, yemeğe başladıktan 15 dakika sonra alındığı için, bu süre dolmadan yemeğini bitiren doyduğunu anlayamaz. Dolayısıyla yemeğe devam eder. Hem çabuk yiyip hem de az çiğnemek ise çok daha zararlıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8639
favori
like
share
ayse Tarih: 19.07.2007 01:55
tesekkurler ellerinize saglik
Sindy Tarih: 17.06.2007 19:04
[COLOR=#ffb0f3]İşte diyetin 15 düşmanı


[COLOR=#ffaca8]Her pazartesi başladığınız diyetlerin bir türlü sonu gelmiyorsa ya da yılın yarısını aç gezdiğiniz halde etrafta dolaşan incecik kadınlara kıskanç gözlerle bakmaya devam ediyorsanız bu işin içinde sadece yanlışlık değil aynı zamanda diyetinizi sabote edici etkenler var demektir.
Diyetinizi sabote edecek 15 neden

[COLOR=#ffb0f3]1. Hızlı yemek

[COLOR=#ffacae]Hızlı yemek yemek kilo almanıza neden olur bu nedenle yavaş yemelisiniz. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor.

[COLOR=#ffb0f3]2. Teknoloji

[COLOR=#ffaca8]Diyetlerinizin bir işe yaramamasının en büyük etkenlerinden biri hareketsiz yaşamdır. Eskiden bir arkadaşınızla görüşmek için belki de 10 ya da 15 dakika yürürken şimdi sadece mailleşerek görüşmüş kadar oluyor ya da internet üzerinden sohbet edebiliyorsunuz. Böyle olunca da hareket yerine oturmayı seçiyorsunuz.

[COLOR=#ffb0f3]3. Tatlandırıcılar

[COLOR=#ffaca8]Kilo almamak için sürekli şeker yerine tatlandırıcı kullanıyor olabilirsiniz. Fakat yapılan araştırmalar yapay tatlandırıcıların alınan doğal kalori alımı konusunda vücudu kandırdığını ve bu nedenle de daha fazla şeker kullanma isteğini ortaya çıkardığını gösteriyor.

[COLOR=#ffb0f3]4. Sebzeler

[COLOR=#ffaca8]Sebzelerinizi ve salata malzemelerinizi iyi yıkadığınızdan emin olmalı ve organik olarak yetiştirilmiş olanları seçmelisiniz. Hormonlu sebze ve meyvelerden uzak durmalısınız.

[COLOR=#ffb0f3]5. Yağ oranı düşük yiyecekler

[COLOR=#ffaca8]Yağ oranı yüksek ve düşük yiyecekler arasında aslında sanıldığı kadar çok fark yoktur. Yoğurt, süt ya da peynirde bu oran önemliyken yağ oranı düşük bir kek yemekle yağ oranı yüksek olanı yemek arasında hiçbir fark yoktur.

[COLOR=#ffb0f3]6. Stres

[COLOR=#ffaca8]Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmemize yol açan kimyasal maddeler salgılar. Bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol eder ve sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi de budur.

[COLOR=#ffb0f3]7. Öğün atlamak

[COLOR=#ffaca8]Her yemek yediğinizde metabolik hızınız iki saat içinde yüzde 20 - 30 artar fakat öğünleri atlarsanız metabolizmanız yavaşlar. Özellikle de kahvaltı yapmamak en büyük problemdir ve gece boyunca yüzde 5 yavaşlayan metabolik hızınız bir daha yemek yiyene kadar aynı hızda kalır.

[COLOR=#ffb0f3]8. Meyve suları

[COLOR=#ffaca8]Früktoz seviyesi yüksek olan meyve suları iştahınızı açar. Bu nedenle taze meyve suyu içmek ya da meyve yemek çok daha yararlıdır.

[COLOR=#ffb0f3]9. Toksinler

[COLOR=#ffaca8]Karaciğer vücudun yağ yakan organıdır ve eğer alkol gibi toksinlerle doluysa yakma işlemi için daha yoğun çalışarak çok enerji harcar ve yorulur. Bu nedenle içki içerken yağ ya da şekeri çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

[COLOR=#ffb0f3]10. Salata

[COLOR=#ffaca8]Diyet yaptığınız için salata yemeyi tercih edebilirsiniz fakat salatayı dışarıda yiyecekseniz soslu bir salata yememelisiniz. Çünkü özel soslarla yapılan bu salataların kalori bakımında bir hamburgerden çok da farkı yoktur.

[COLOR=#ffb0f3]11. Doğumgününüz

[COLOR=#ffaca8]Kış mevsiminde doğduysanız baştan kaybetmiş olma ihtimaliniz yüksek çünkü yapılan araştırmalar kış bebeklerinin obeziteye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bunun sebebi ise daha yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip olmaları.

[COLOR=#ffb0f3]12. Doğum kontrol

[COLOR=#ffaca8]Kadınların en büyük sorunlarından biri de doğum kontrol yöntemleri nedeniyle alınan kilolardır. Özellikle doğum kontrol hapları bazı kadınlarda iştah açarlar.

[COLOR=#ffb0f3]13. Uyku düzeni

[COLOR=#ffaca8]Yapılan araştırmalara göre geceleri dört saatten az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlara oranla daha fazla kilo alırlar. Çünkü yorgun bir vücut, normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizması yavaşlar. Bunun için her gün uykunuzu düzenli almaya dikkat etmelisiniz.

[COLOR=#ffb0f3]14. Evlilik

[COLOR=#ffaca8]Yeni evli çiftler hep evlendikten sonra kilo aldıklarından şikâyet ederler. Bunun nedeni ise birlikte bir yaşam paylaşma sonucu herşeyi aynı anda yapma isteğidir. Fakat sözkonusu yemek olunca bu yanlıştır eşinizle aynı miktarda ya da aynı şeyleri yemeden de mutlu bir evliliğe sahip olabilirsiniz.

[COLOR=#ffb0f3]15. Tiroid sorunu

[COLOR=#ffaca8]Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız ve sürekli üşüyorsanız tiroidiniz tembelleşmiş olabilir. Bu da metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Bunun için bir uzmana başvurun ve balık, fındık gibi yararlı besinler almaya dikkat etmelisiniz
SU-PERISI Tarih: 08.06.2007 14:01
teşekkürler eline saglık
hasbinur Tarih: 08.06.2007 13:13
Allah razi olsun tesekkürler