[COLOR=burlywood] ALLAH (CC) KALPLERİ MÜHÜRLER Mİ ?

Tevbe : 87 : ...Kalplerine mühür vuruldu. Bundan dolayı onlar anlayışsızdırlar

Enam :46 : eğer Allah kulaklarınızı ve gözlerinizi alır da kalplerinize mühür vurursa...

A'raf :101 İşte kâfirlerin kalplerini Allah böyle mühürler.

Nahl :108 İşte onlar Allah'ın, kalplerini, kulaklarını ve gözlerini mühürlediği kimselerdir.

Bu ve benzeri ayetler hep aynı soruyu gündeme getirmektedir, Allahü Teala insanların iradesine müdahale edip onları - Haşa - sapıklık içinde mi bırakmaktadır ...?

ASLA ! Kuran ın ayetlerini bir bütün içinde değerlendirdiğimiz zaman , aynı konudaki ayetleri yan yana getirdiğimiz zaman sorun kendiliğinden hallolmaktadır...

Aşağıdaki ayetleri okuyunca görülecektir ki insanların kendi davranışlarının sonucunda Allahu Teala böyle yapmaktadır...

Nisa :155 Sözlerini bozmalarından , Allahın ayetlerini inkar etmelerinden ,haksız yere peygamberleri öldürmelerinden ve kalplerimiz mühürlü demelerinden ötürü onları lanetledik, tam aksine inkarlarından ötürü Allah onların kalplerini mühürlemiştir.

Bakara: 88 Kalplerimiz perdelidir dediler. Hayır ; küfür ve isyanları sebebiyle Allah onlara lânet etmiştir. O yüzden çok az inanırlar.

Bakara :93 Onlar: İşittik ve isyan ettik, dediler. İnkârları sebebiyle kalplerine buzağı sevgisi dolduruldu

Yunus :74 . Onlar daha önce yalanladıkları şeye inanacak değillerdi. İşte haddi aşanların kalplerini biz böyle mühürleriz.

Nahl : 104 Allah'ın âyetlerine inanmayanlar yok mu, kuşkusuz Allah onları doğru yola iletmez

Sâf :5 Onlar yoldan sapınca, Allah da kalplerini saptırmıştı

Mutaffifin . 14 Onların işlemekte oldukları (kötülükler) kalplerini kirletmiştir

..................

Kısacası Allahu Teala insanların kendi davranışlarının sonucu olarak , kendi iradeleri ile yaptıklarının sonucu ,kendi isteklerinin sonucunda onların kalplerini mühürlemektedir...çünkü kendileri bunu istemektedir!

Yoksa Allah daima bizler için iyilik ister, hatta kötülüklerinden dolayı cezayı hak edip ceza verdiklerine bile Allah acır ve doğru yolu bulmalarını ister ama insanın da bizzat bunu istemesi şeytana uymaması gerekmektedir :

Enam : 42-43 ... (İnkârlarından dönüp bize) yalvarsınlar diye onları darlık ve sıkıntı ile yakalayıp cezâlandırmıştık.Hiç olmazsa, onlara bu şekilde azabımız geldiği zaman boyun eğselerdi! Fakat kalpleri iyice katılaştı ve şeytan da onlara yaptıklarını câzip gösterdi.

Münafikun : 4 Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki duvara dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar. Düşman onlardır. Onlardan sakın. Allah onların canlarını alsın. Nasıl bu hale geliyorlar? : GAZETELERDEKİ BAŞÖRTÜSÜ , SAKALLI MÜSLÜMANLARLA ...HABERLERİNİ HATIRLAYALIM...!Alıntıdır !

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 599
favori
like
share
waluable Tarih: 25.12.2008 14:54
KARDEŞİM ŞUNU HATIORLAMAK LAZIM ELBETTE ALLAH KALPLERİ MÜHÜRLER AMA İLLAKİ BEN CEHENNEME GİDECEĞİM DİYE ISRAR EDENLERİNKİNİ MÜHÜRLER.
GÜLSiMA Tarih: 09.06.2007 09:22
kalpleri mühürlenen kullardan olmayız inşallah.Allah (c.c) razı olsun asiyan