[u]Kablosuz internetin ardından insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak en büyük buluşlardan biri gerçekleşti. Kablosuz elektrik, yaşamımızda devrim yapacak.

Massachusetts Üniversitesi bilim adamları evdeki tüm elektrikli cihazların kablosuz yoldan elektriği alabilecekleri bir sistem geliştirdiler.

Evin tavanına konacak bakır telden oluşan bir donanım sayesinde tüm evdeki elektrik ihtiyacı buradan kablosuz şekilde sağlanacak. Cep telefonları, lambalar ya da bilgisayarlar. Tüm cihazlar elektriği buradan yayılacak elektro manyatik sinyallerden alacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 18.06.2007 10:57
[COLOR=burlywood]Eline saglık kardeş
Sindy Tarih: 16.06.2007 10:36
[COLOR=#a798ff]Kablo kullanmadan cihaza elektrik iletildi
[COLOR=#ffaca8]Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu. Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı.

Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti. MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi.

Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti.Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı

konusunda endişe yarattı.