Kiraz; ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığından, romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılıyor. Uzmanlar, kirazın diğer yararlarını ise şöyle sıralıyor:

İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin dostu olan yaz meyvesi kiraz, vücutta biriken zehirli maddelerin karaciğer ve böbrek yoluyla dışarıya atılmasını sağlıyor. Bu sayede kiraz; ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığından, romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılıyor.

Uzmanlar, kirazın diğer yararlarını ise şöyle sıralıyor:

Kirazın önemli özelliklerinden biri kabızlık giderici olması. Özellikle bayat yenilen yemeklerin, pastırma ve sucuk gibi gıdaların zararlarını önlüyor, aynı zamanda kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesini, yüzde oluşan sivilcelerin geçmesini sağlıyor.

Kiraz suyunun yüz ve boyun kısımlarına sürülmesi, derideki birtakım kırışıklıkları önlüyor ve gideriyor. Karaciğerin dostu olan kiraz, hastalıklar sonucunda fazla ilaç tüketimi; nikotinin vücuttan atılamaması ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin yükünü hafifleterek iyileşmesine yardım ediyor.

İçeriğindeki bol fosforla sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik veriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 485
favori
like
share
missx Tarih: 11.06.2007 12:02
kırışıklığa iyi geldiğini bende ilk kez duydum
teşekkürler..
Sindy Tarih: 11.06.2007 10:36
paylasim icin tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 11.06.2007 09:33
kirazın çok faydalı bir meyve oldugunu biliyordum ama cilt ırışıklıgına ve sivilceye karşı kullanıldıgını ilk defa duydum saol fiber_optic
matrakSsS Tarih: 11.06.2007 09:21
paylaşım için sağol