[COLOR=burlywood]Havaların ısınmasıyla birlikte 'terleme' sorunu başladı. Ancak bu kokusunu hiç de sevmediğimiz durum vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olay.
Havalar ısınmaya başladı, bu da beraberinde ''ter'' sorununu getirdi. Terlemenin normal oranlarda gerçekleşmesi aslında insan sağlığı açısından çok faydalı.
Ancak ter kokusu herkesi rahatsız eden kötü bir durum. Sermatoloji Uzmanı Prof.Dr. Ekrem Aktaş, 'Terleme ve sonrasında terin buharlaşmasıyla vücudun ısı dengesi sağlanır.
Buharlaşıp gider
Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur. Ayrıca, vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olurlar. Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 1 milyon ter bezi vardır, yani 1 milyon küçük böbrek, zararlı maddelerin vücuttan atılması için çalışır' diyor. Bütün bunlar terlemenin bizim için ne kadar önemli olduğunu gösyeriyor.
Kozmetik kullanırken dikkat
Ter kokusundan kurtulmak için kullanılan terlemeyi önleyici kozmetik ürünlerinin bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini bildiren Aktaş, ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolunun sık aralıklarla duş yapmak olduğunu söylüyor. Deri gözeneklerinin açık tutulmasının insan sağlığı açısından önemli olduğuna dikkati çeken Aktaş, 'Özellikle koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında koku önleyici kozmetikler sıkça kullanılmamalı, deri gözenekleri açık tutulmalıdır. Ter ile dışarı atılan toksin maddeler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir. Bu nedenle ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolu sık aralıklarla duş yapmaktır' diyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 458
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 11.06.2007 23:45
yazın terden kurtulmak için sıksık duş almak gerekir nekadar deodorant kullanılsada duş alınmadan kullanılan deodorantta ayrı bir koku veriyor
NaZ Tarih: 11.06.2007 17:15
bilgiler için tesekkürler Sindy
missx Tarih: 11.06.2007 11:33
teşekkürler sindy