[COLOR=chocolate]Harvard Üniversitesi hamburger, patates kızartması, gofret ve cips gibi ürünlerde kullanılan doymuş yağlarla ilgili şok rapor yayınladı.

[COLOR=burlywood]Dünyanın en saygın tıp kurumlarından Harvard Üniversitesi hamburger, patates kızartması, gofret ve cips gibi gıda ürünlerinde kullanılan doymuş yağ ve trans yağlar (hidrojenize) hakkında Obezite, kanser ve kalp rahatsızlıklarını tetikliyorlar.

Sigara kadar zararlılar uyarısını yaptı. McDonalds, Frito-Lay, Starbucks, Kentucky Fried Chicken ve Kraft gibi gıda devleri teker teker geri adım atıp ürünlerinde doymuş ve trans yağ kullanmayacaklarını açıkladı.

Örneğin Pepsi Coya bağlı olan 10 milyar dolar pazar değerine sahip Frito-Lay, ABDde Ruffles, Lays ve Doritos markaları altında satılan patates cipslerindeki trans-yağ oranını sıfıra indirdi. Frito-Lay yayınladığı açıklamada Ürünlerimizde kullanılan doymuş yağ oranını da yüzde 80 azaltıyoruz. Aynı lezzeti koruyacağız ve Amerikalıların yılda 30 bin ton daha az doymuş yağ yemesini sağlayacağız ifadesini kullandı.

[COLOR=chocolate]Türkiyede yağa devam

[COLOR=burlywood]Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) dün Frito-Lay ürünlerinin paketlerinde Doymuş yerine doymamış yağ tüketmek kalp rahatsızlıkları riskini azaltır ibaresinin yazılmasına onay verdi. Özetle, çocukların yüzde 25inin obez veya aşırı kilolu olduğu ABDde artık aburcuburlarda dahi kalp sağlığını koruyan yağlar kullanılması için girişim başladı.

Ancak McDonalds, Frito-Lay, Starbucks, Kentucky Fried Chicken gibi şirketler Türkiyede doymuş ve trans yağ kullanımından vazgeçileceğine yönelik herhangi bir açıklama yapmadı.

[COLOR=chocolate]Müşteri hattına cevap veren yok

[COLOR=burlywood]Frito-Layin Türkiyede satılan Lays, Doritos ve Ruffles gibi ürünlerinin paketlerini inceledik. Paketlerin üzerinde ancak büyüteçle okunabilecek büyüklükte yazılmış kalori, yağ, protein ve karbonhidrat değerleri bulunuyor. Ancak doymuş ve trans yağ oranının ne kadar olduğu belirtilmiyor. Trans yağ değerini öğrenmek için FritoLayin müşteri danışma hattını aradık. 24 saat açıktelefon hattının ucunda kimse yoktu. McDonalds Türkiyenin resmi internet sitesinde de ürünlerin besin değerlerini gösteren sayfada trans yağ ve doymuş yağ oranları gösterilmediğini gördük. Türkiyede tüketicilerin, ürünlerin içindeki zararlı maddelerin oranını öğrenebilmeleri neredeyse mümkün değil...

[COLOR=chocolate]Patateste 10 gram trans yağ!

[COLOR=burlywood]McDonalds CEOsu Jim Skinner önceki gün ABDde bulunan 3 bin 500 restoranda önümüzdeki yıla kadar trans yğa kullanımına tamamen son verileceğini açıkladı. Ancak dünya genelindeki 31 bin McDonalds zincirinde bu uygulamaya geçilip geçilmeyeceğine yönelik bilgi verilmedi. Benzer şekilde dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks, ABD, Kanada ve Alaska pazarlarında 1 yıla kadar trans yağ ile üretilen ürünler satılmayacığını duyurdu. McDonaldsın ABD internet sitesine bakıldığında, hangi üründe ne kadar trans ve doymamış yağ kullanıldığı öğrenilebiliyor. Türkiyede satılan 170 gramlık orta boy patateste 9.8 gram trans yağ bulunuyor. Ancak McDonalds Türkiyenin sitesinde bu bilgiye ulaşılamıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 651
favori
like
share
Asiyan Tarih: 13.06.2007 21:34
cips fazla yemediğim içim şanslıyım teşekkürler bilgilerin için
KaHiN Tarih: 13.06.2007 21:04
:79:
Sindy Tarih: 12.06.2007 10:51
bilgiler icin tesekkurler. Iclerinden bir tek cips i cok severim ama onuda zaten asiri tuketmiyorum
fiber_optic Tarih: 12.06.2007 10:10
Teşekkürler Ellerine Sağlık
SU-PERISI Tarih: 11.06.2007 19:10
çok dikkatli olunmalı bu tür yiyecklerden kaçınmalıyız
missx Tarih: 11.06.2007 12:00
çok önemli bir konu mutlaka dikkate almamız lazım
matrakSsS Tarih: 11.06.2007 11:26
okumuştum bunu ama ben devam ederim