[COLOR=#de28ff]OKUL ÖNCESİ EĞİTİME BAŞLAMAK İÇİN EN UYGUN YAŞ

[COLOR=#ffaca8]Okul öncesi eğitim için hazır olma yaşı her çocuk için aynı değildir.
Genel olarak konun uzmanları ana okuluna başlama yaşının 2-4 yaş arası olduğunu söylüyorlar. Gelişimsel olarak bazı çocuklar 2 yaşında, bazı çocuklar da 3-4 yaşında ana okuluna başlamak için hazır olabilmektedir.
Annenin çalışması nedeniyle daha önceden anneden ayrı kalmaya alışık olan, ihtiyaçlarını konuşarak veya başka biçimlerde ifade edebilen, basit komutları izleyebilen, yürüme ve koşma gibi kaba motor fonksiyonları gelişmiş olan çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar, anaokuluna başlayabilirler.
Konuşma, yeme, hırçınlık, saldırganlık, büyüklerden ayrılamama, aşırı hareketlilik gibi sorunları olan çocukların anaokuluna gitmeleri de özellikle tavsiye edilebilmektedir.

KREŞ

Kreşler, çocuk ve aynı zamanda anne-babalar için de faydalı bir eğitim ve oyun ortamıdır. Evde çok ilgilenilen bir çocuk bile bu konuda uzman olan kişilerin verdiği eğitimden ve ayrıca yaşıtları ile birlikte bulunmaktan, oynamaktan yararlanır. Çocuk için anne-babanın yeri elbette doldurulamaz, ancak 3 yaş sonrası için artık bir eğitim ortamına ihtiyaç vardır. Kreşlerde bu konuda eğitim almış öğretmenler, psikolog ya da çocuk gelişim uzmanları görev yapmaktadır.
Öğretmenler eşliğinde kesme-yapıştırma, kağıt katlama, boyama, basit oyuncak yapımı, dans gibi etkinlikler yapılır. Ayrıca evdeki kanıksadığı oyuncaklardan çok farklı oyuncaklar, yemek saatinde çocuklar için hazırlanmış özenli yemekler, kendi boyunda küçük masa ve sandalyeler, bahçede salıncak, kaydırak, gibi oyunlar, belli zamanlarda çocuk tiyatroları ve gösteriler, küçük geziler vb. etkinlikler çocuğu eğitir ve eğlendirir.
Kreşin en önemli yararı çocuğun topluluğa katılımını sağlamasıdır. Diğer çocuklarla oyuncağını paylaşmak, grup oyunlarına katılmak, birlikte yemek yemek, elini yıkamak, konuşmak, şakalaşmak, şarkı söylemek, grupla geziye çıkmak, grup içinde söz sahibi olabilmek, kendi isteklerinde ısrar etmemek, uyumlu olmak, başkalarına karşı saygılı olmak, sırasını beklemek, rica etmek, kendinden küçüklere yardım etmek, evin dışında ve anne-babasından belli bir süre ayrı kalabileceğini ve bu sürede eğlenebileceğini öğrenmek gibi hem okulda, hem de yaşamda kendisine yararlı olacak özellikler kazanır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1687
favori
like
share
selcen61 Tarih: 27.05.2008 19:09
güzel bir ortam
naciyeorhan Tarih: 27.05.2008 09:57
ELİNİZE SAĞLIK
mollycan Tarih: 29.08.2007 18:30
bu aralar bizde bu tecrübeyi ediniyoruz, cocuk icin cok faydali bir ortam...
pisipisi Tarih: 29.08.2007 18:19
eline sağlık
SU-PERISI Tarih: 28.07.2007 22:20
teşekkürler sindy eline saglık
ayse Tarih: 19.07.2007 03:46
tesekkurler ellerinize saglik