[COLOR=burlywood]Fazla kilolarınızdan yakınıyor, spora ayıracak zaman ya daparanızın olmadığından şikâyet ediyorsanız, size en uygunu ev işleri yapmak.Toz almak, ütü yapmak gibi gündelik hayatın sıkıcı uğraşları, fazlakalorilerden kurtulup formda kalmayı sağlıyor. Kâbus olarak görülen bulaşıkyıkamak, banyo ovmak gibi işler hem kasları çalıştırıyor, hem de vücudu zindetutuyor. 30 dakikada kaç kalori?

[COLOR=#ff487e]30 dakikalık ev işine karşılık yakılan kalori oranları şöyle:

[COLOR=burlywood] 50 kalori: Toz almak, yüksek rafları temizlemek, perde takıp çıkarmak.
70 kalori: Ütü yapmak, yatak hazırlamak, kıyafetleri kaldırmak.
80 kalori: Yemek hazırlamak, sofrayı düzenlemek.
90 kalori: Yerleri süpürmek ya da silmek.
100 kalori: Bulaşık yıkamak, odayı toplamak, eğilip - kalkmak.
150 kalori: Camları silmek, araba yıkamak.
200 kalori: Banyo ovmak, torba taşımak.
250 kalori: Merdiven çıkmak, boya yapmak.

[COLOR=#ff487e]YENi HABER :)

[COLOR=burlywood]2 bin 300 bayan üzerinde yapılan araştırma, ev işlerinin fazla kilolara engelolmadığı ve kalp sağlığını korumaya yetmediğini ortaya çıkardı.
Türk toplumunda bayanlar, özellikle de ev hanımları genelde spor yapmanınkendileri için gereksiz ve zaman kaybı olduğuna inanırlarken, Sabahtan akşamakadar ev işleriyle uğraşıyor ve böylelikle de spor yapıyoruz diyerek bu durumuaçıklamaya çalışırlar.
İngilterede yapılan bir araştırma, ev işlerinin, kilolara engel olmadığını vekalp sağlığını korumaya yetmediğini gösterdi. Bristol Üniversitesindekiaraştırmacılar, 15 kentte, yaşları 60 ile 79 arasında değişen 2 bin 300 kadınındurumunu değerlendirdi. Bu yaş grubundaki kadınlar, nüfusun göreceli olarak enaz aktif kesimini oluşturuyor.
Katılımcılara düzenli faaliyetleri hakkında sorular yöneltilirken, bufaaliyetler arasında yürümek, bisiklete binmek, fitness çalışmalarına katılmak,spor yapmak, ev işleri, bahçeyle uğraşmak ve evde onarım işleri yapmak da yeraldı. Ayrıca çalışmaya katılan kadınların kalp ve akciğer sağlığıyla, kilolarıda kontrol edildi.
Kadınların üçte ikisi, ancak ev işleri eklendiği takdirde, sağlıklı yaşam içingerekli haftalık egzersizi yaparken, ev işleri sağlık açısından kayda değer biryarar sağlamadığı ortaya çıktı. Örneğin, haftada toplam 2,5 saat tempoluyürüyüş yapan kadınlar, hem daha az kilolu, hem de kalp sağlığı yerinde oluyor.Ev işleri yapan kadınlarda ise böyle olumlu sonuçlar görülmüyor.
Uzmanlar bir çok kadının, ev işleri dahil edildiği zaman gerekli egzersizmiktarını tamamladığını, ancak ev işlerinin sağlığa görünür bir yararıolmadığını vurguluyor.
Bu araştırma sonrasında doktorların, insanlara, ev işlerinin egzersizsayılmayacağı ve mutlaka düzenli ve tempolu yürüyüşlerin yapılmasını tavsiyeedecekleri bildiriliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 656
favori
like
share
esmer bomba Tarih: 25.07.2007 15:40
eğer ev işi yapmak zayıflatsaydı kimse şişman olmasdı .....
ayse Tarih: 19.07.2007 01:55
tesekkurler ellerinize saglik
CiCym Tarih: 16.06.2007 22:31
ev iSinde ßu kdr kLrI verDimiZi biLmiodum .D
artIk annem sunu yap bunu yap diiNce hayIr demiCem
annem ya$aDI
tsKler biLgiLer iCin
Sindy Tarih: 13.06.2007 09:45
asiyan kiyamam canim o kadarmi cok isin :5:
Asiyan Tarih: 12.06.2007 23:06
teşekkürler sindy işle olsaydı ben sıfır beden olurdum herhalde :5:
SU-PERISI Tarih: 12.06.2007 15:46
ev işlerinin fazla kiloya faydası olmadıgını biliyordum.tabiki egzersiz ve spor fazla kilolardan kurtulmak için şart