el bileğinin yapısı - el bileği kemikleri - el bileği siniri yaralanması - el bileği kesiği - el bileği kırığıEl ve el bileğinde, 28 adet kemik ve 20’den fazla eklem bulunur. Günlük hayatta en çok kullanılan organ olması sebebiyle çok sayıda yaralanmanın görüldüğü karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu bölgedeki kemikler tendonlar aracılığı ile birbirlerine bağlanır.

Sinirler ve kan damarları da düşünüldüğünde önemsiz gibi görülen yaralanmalar fiziksel bozukluklara yol açabilir.

Daha çok temas sporlarında olmak üzere sporcuların el üzerine düşmesi sonucu kırıklar, çıkıklar, burkulmalar oluştuğu gibi tekrarlanan hareketler sonucunda da bu bölgedeki yaralanmalar ortaya çıkar.Ezilme, kesik ve çizikler açık yaraların bakım prensipleri ile tedavi edilirken damar yaralanmalarında ise uzman hekim tedavisi uygulanır.

DİKKAT

El bileği kesilen yaralı ile karşılaşırsanız elastik bir bandaj veya uygun herhangi bir materyal ile el bileğini, kanamayı durduruncaya kadar sıkınız.
Ancak bu sıkma, sinirleri tamamen zedeleyecek düzeyde olmamalıdır. Aralıklarla bandajı gevşeterek kesilmeyen diğer damarlardan ele kan gitmesini sağlayınız.
Aksi takdirde uzun süre kanın gitmemesi durumunda el,kangren olabilir.

alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 291
favori
like
share